Interpretacja indywidualna z dnia 20.05.2010, sygn. IBPBI/1/415-249/10/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-249/10/BK
w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej strat powstałych w procesie produkcji oraz sposobu ich udokumentowania
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 11 marca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej strat powstałych w procesie produkcji oraz sposobu ich udokumentowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 marca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej strat powstałych w procesie produkcji oraz sposobu ich udokumentowania.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni zajmuje się produkcją mebli drewnianych. Są to meble o wysokim standardzie wykonania, tj. meble stylowe i stylizowane na antyki. Praktycznie całość produkcji jest kierowana do innych krajów (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów), w tym do Wielkiej Brytanii. Oferta w tym zakresie wymusza na Wnioskodawcy użycie najlepszych materiałów. W związku z koniecznoś1)cią utrzymania wysokiego poziomu produkcji występują bardzo wysokie straty na drewnie. Straty wahają się w granicach od 40% do 60% użytego do produkcji surowca. Ww. straty powstają podczas procesu suszenia drewna, cięcia, a także wynikają bezpośrednio z jakości surowca, tj. jego odbarwienia, pęknięcia, występowania sęków, itp. Odpady nie nadają się do powtórnego wykorzystania przy produkcji. Na koniec miesiąca dokonywane jest komisyjne wyliczenie powstałych ubytków, dokumentowane sporządzonym na tę okoliczność protokołem. Następnie odpady wykorzystywane są poprzez ich spalenie do suszenia drewna i ogrzewania. W ten sposób dokonując likwidacji, zasadniczo Wnioskodawczyni oszczędza też na suszeniu drewna i ogrzewaniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty