Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2009, sygn. ILPP2/443-378/09-3/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-378/09-3/EWW
Wnioskodawca rozpoznaje import usług, nie korzysta natomiast ze zwolnienia od podatku.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez Pełnomocnika Doradcę Podatkowego Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2009 r. (data wpływu 23 marca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 kwietnia 2009 r. (data wpływu 30 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów jest:
- prawidłowe - w zakresie importu usług,
- nieprawidłowe - w zakresie zwolnienia od podatku.
UZASADNIENIE
W dniu 23 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie importu usług oraz zwolnienia od podatku. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 27 kwietnia 2009 r. (data wpływu 30 kwietnia 2009 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie leasingu (głównie rzeczy ruchomych). W celu pozyskania finansowania prowadzonej działalności leasingowej, Spółka (jako tzw. inicjator sekurytyzacji) przeprowadzi transakcję sekurytyzacyjną (Sekurytyzacja).
W ramach planowanej Sekurytyzacji, Zainteresowany zawrze z X (spółka celowa z siedzibą w Irlandii) umowę nabycia wierzytelności (głównie wierzytelności przyszłych) (Umowa) z umów leasingu. Zgodnie z Umową, X będzie nabywać od Wnioskodawcy wierzytelności wynikające z zawieranych przez nią umów leasingu. Czynności wykonywane przez X na rzecz Spółki mają na celu zapewnienie finansowania jej działalności. X jest podmiotem celowym, którego celem będzie przeprowadzenie transakcji Sekurytyzacji. Poza wspomnianym celem finansowym, Sekurytyzacja zostanie przeprowadzona również w celu ograniczenia ryzyka nieściągalności wierzytelności po stronie Zainteresowanego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty