17.04.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2009, sygn. IBPP1/443-99/09/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-99/09/ES

Skutki podatkowe wniesienia aportu rzeczowego do Spółki z o.o. jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego od zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2009r. (data wpływu 28 stycznia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu rzeczowego do Spółki z o.o. jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego od zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2009r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu rzeczowego do Spółki z o.o. jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego od zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, wniósł aportem do spółki z o.o. środki trwałe (budowle, budynki, grunty), wartości niematerialne i prawne, wszelkie prawa autorskie, licencyjne, patenty, umowy handlowe jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, która zgodnie z art. 6 ustawy o VAT może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania. Ta wyłączona część przedsiębiorstwa może samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą, która zgodnie z art. 55 K.c. posiada oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo, posiada własność nieruchomości, ruchomości, w tym urządzeń, materiałów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości, ruchomości oraz posiada prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości. Ponadto posiada koncesje, licencje i zezwolenia potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej, a także posiada własną tajemnicę firmy oraz księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W zamian za wniesiony aport rzeczowy osoba fizyczna otrzymała udziały.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne