20.01.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2009, sygn. IBPBII/1/415-59/08/HK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-59/08/HK

Czy zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także art. 4 Umowy z dnia 15 listopada 1979r. o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej pomiędzy Polską a Hiszpanią wnioskodawca podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w 2008r. i latach następnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana R. przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura 10 listopada 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego w 2008r. i w latach następnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego w 2008r. i w latach następnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest obywatelem hiszpańskim, który został czasowo oddelegowany do Polski w celu wykonywania pracy na rzecz polskiej spółki. Przewiduje się, iż jego pobyt na terytorium Polski potrwa do 2011r. Obowiązki pracownicze w Polsce pełni na podstawie zawartej umowy o pracę z hiszpańską spółką. Całość wynagrodzenia osiągniętego przez wnioskodawcę wypłacana jest przez spółkę hiszpańską na podstawie umowy o pracę zawartej z podmiotem hiszpańskim. Dodatkowo wnioskodawca współpracuje z polskim podmiotem na podstawie kontraktu menedżerskiego. Wynagrodzenie to stanowi główne źródło utrzymania wnioskodawcy. Zarówno w 2008r. jak i w latach poprzednich wnioskodawca jest uznawany za rezydenta podatkowego Hiszpanii, w związku z czym opodatkowaniu tam podlega całość jego dochodów niezależnie od źródła ich pochodzenia. Wnioskodawca jest żonaty, zaś jego małżonka pracuje w Hiszpanii. Z uwagi na tymczasowy charakter oddelegowania, oraz na fakt pozostawania pracownikiem hiszpańskiego podmiotu, wnioskodawca opłaca składki na obowiązkowe hiszpańskie ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, na podstawie certyfikatu E-101 wydanego przez hiszpański organ ubezpieczeniowy, ważnego do 30 kwietnia 2009r. Rzeczy ruchome, w tym samochód, który stanowi jego własność, jest zarejestrowany i znajduje się w Hiszpanii. Wnioskodawca posiada w Hiszpanii dom mieszkalny, który jest dla niego stale dostępny przez cały czas oddelegowania (opłaca od niego stale podatek i opłaty miejskie). Ponadto jest właścicielem 95% udziałów zarejestrowanej w Hiszpanii spółki działającej w zakresie inwestowania w nieruchomości, do której należą 2 mieszkania w W. oraz nieruchomość gruntowa w Hiszpanii. Pozostałe 5% udziałów w spółce należy do jego żony. W Polsce wnioskodawca mieszka w W. w wynajętym przez jego żonę mieszkaniu. Ponadto spółka zapewnia mu w Polsce mieszkanie w O. Podczas podróży służbowych wnioskodawca mieszka w hotelach. Po zakończeniu oddelegowania wnioskodawca planuje powrót do Hiszpanii. Przewiduje się, iż w ciągu 2008r. wnioskodawca przebywać będzie w Polsce przez okres ponad 183 dni. Natomiast okres wakacyjny co do zasady będzie spędzał poza granicami Polski (w tym głównie w Hiszpanii, gdzie mieszkają jego rodzice i gdzie pracuje jego żona). Ponadto 50% weekendów wnioskodawca będzie spędzał w Hiszpanii.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne