Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2008, sygn. IPPP1-443-1789/08-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-1789/08-2/JB
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2008r. (data wpływu 22 września 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania dostawy towarów przez podmiot zagraniczny zarejestrowany w Polsce dla celów podatku VAT - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 września 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania dostawy towarów przez podmiot zagraniczny zarejestrowany w Polsce dla celów podatku VAT.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
X jest spółką prawa niemieckiego, z siedzibą w Niemczech, zajmującą się świadczeniem usług leasingowych, podatnikiem od wartości dodanej. W styczniu 2000 roku Spółka złożyła wniosek rejestracyjny w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego do polskiego Urzędu Skarbowego. W 2000 roku otrzymała decyzję w sprawie nadania polskiego numeru identyfikacji podatkowej i zarejestrowaniu jako podatnik VAT czynny. Spółka X nie miała i nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Spółka X dokonała następujących operacji w Polsce:
W styczniu 2005 roku zakupiła od Spółki z siedzibą w Polsce podatnika podatku od towarów i usług żurawie dźwigowe za cenę EUR. Spółka X podała do faktury tylko numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez Republikę Federalną Niemiec. Następnie zawarła z tą samą polską Spółką umowę podpisaną na terenie Niemiec, zgodnie z którą przekazała polskiej Spółce prawo do korzystania z żurawi na okres 48 miesięcy. Suma opłat ratalnych przewidzianych w umowie wyniosła .. EUR. Zgodnie z zapisami umowy prawo własności do żurawi dźwigowych zostanie przeniesione na korzystającego wraz z zapłatą ostatniej raty. W umowie znalazł się zapis, że prawo do odpisów amortyzacyjnych przez okres trwania umowy, będzie dokonywała Spółka korzystająca. W wyniku tych transakcji żurawie dźwigowe nie opuściły terytorium kraju.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty