Interpretacja indywidualna z dnia 07.03.2008, sygn. ILPP1/443-470/07-2/HW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-470/07-2/HW
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego, komórki lokatorskiej jako pomieszczenia przynależnego do lokalu mieszkalnego oraz boksu garażowego jedno lub wielostanowiskowego znajdujących się w budynku mieszkalnym na poziomie piwnic?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2007 r. (data wpływu 7 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy sprzedaży lokalu mieszkalnego, komórki lokatorskiej jako pomieszczenia przynależnego do lokalu mieszkalnego oraz boksu garażowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki VAT przy sprzedaży lokalu mieszkalnego, komórki lokatorskiej jako pomieszczenia przynależnego do lokalu mieszkalnego oraz boksu garażowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca zajmuje się działalnością deweloperską buduje mieszkania z przeznaczeniem na sprzedaż. W budynku znajduje się 40 lokali mieszkalnych, 40 komórek lokatorskich oraz 28 boksów garażowych na poziomie piwnic. Łącznie z mieszkaniem sprzedawana jest obligatoryjnie komórka lokatorska. Starosta wałbrzyski wydał zaświadczenie o samodzielności lokali w ten sposób, że komórka została potraktowana jako pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Natomiast lokale o przeznaczeniu innym niż mieszkalne zlokalizowane w budynku a więc boksy jednostanowiskowe, boksy garażowe dwu lub trzystanowiskowe będące pomieszczeniami z wydzielonymi ścianami trwałymi z niezależnym wjazdem, jako samodzielne lokale niemieszkalne. Klient kupujący mieszkanie ma możliwość a nie obowiązek kupna boksu garażowego. Wszystkie boksy garażowe posiadają własną księgę wieczystą, w związku z tym mogą być przedmiotem wolnego obrotu gospodarczego. Zakupu może dokonać zarówno właściciel mieszkania jak i osoba z zewnątrz. Wraz z zakupem boksu garażowego właściciel nabywa prawo do ułamkowej części wspólnej budynku jak i ułamkowej części prawa użytkowania wieczystego gruntu. W zależności od składników nabywanej nieruchomości, kupujący otrzymuje akty notarialne. W przypadku gdy nabywca zakupił lokal mieszkalny, komórkę i cały boks garażowy to przeniesienie własności nieruchomości na nabywcę odbywa się w jednym akcie notarialnym. Natomiast gdy przedmiotem zakupu jest lokal mieszkalny, komórka i ułamkowy udział we współwłasności boksu garażowego wielostanowiskowego, to otrzymuje dwa akty notarialne w związku z przeniesieniem własności nieruchomości lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniem przynależnym tj. komórką lokatorską oraz w związku z przeniesieniem ułamkowego udziału we współwłasności boksu garażowego jako samodzielnego lokalu niemieszkalnego wraz z ułamkową częścią prawa użytkowania wieczystego gruntu i ułamkową częścią wspólną budynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty