19.09.2005 Podatki

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.09.2005, sygn. BD-P/423-14/05/Z, Izba Skarbowa w Poznaniu, sygn. BD-P/423-14/05/Z

Czy zgodnie z przepisami art. 12 ust. 2a i ust. 3 oraz art. 15 ust. 1 i ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe powstałe w wyniku zapłaty zobowiązań (poprzez zaciągnięcie pożyczki) i otrzymania należności (jednocześnie spłacając pożyczkę), mają wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka z o.o. Y należy do grupy kapitałowej X z Niemiec i jest spółką zależną od X. Rozliczenia finansowe pomiędzy podmiotami grupy dokonywane są według wspólnego systemu płatniczego w EUR. Obsługę tych rozliczeń dla wszystkich spółek grupy prowadzi X.

Niemiecki podmiot udzielił Podatnikowi pożyczki do określonego w umowie limitu, w tym pożyczki gotówkowej. Wspomniana pożyczka funkcjonuje podobnie do kredytu w rachunku bankowym. Możliwość zadłużenia się Spółki w X służy terminowej spłacie zobowiązań wobec firm wchodzących w skład grupy kapitałowej. Pożyczka spłacana jest należnościami w terminach ich wymagalności, które powinny być uregulowane przez członków grupy wobec Spółki. Podatnik posiada subkonto bankowe przy rachunku bankowym ww. niemieckiej spółki, na którym dokonywane są obroty dewizowe z podmiotami zagranicznymi spoza grupy, tj. wpływają należności i regulowane są zobowiązania. Na koniec każdego dnia saldo subkonta jest zerowane, tzn. pożyczka z X spłacana jest nadwyżką środków pieniężnych, a w przypadku braku środków następuje udzielenie pożyczki z X. Ostatniego dnia każdego miesiąca jest ustalane saldo pożyczki, od którego, zgodnie z umową, naliczane są odsetki, a następnie kapitalizowane na koncie rozliczeń Spółki z tytułu pożyczki. Podatnik, we wniosku z dnia 9 maja 2005r., przedstawił sposób ujmowania powyższych transakcji, tj.:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne