Interpretacja indywidualna z dnia 27 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.218.2024.1.ED
Ustalenie czy udzielenie Spółce nieoprocentowanej pożyczki, a co za tym idzie korzystanie przez Wnioskodawcę z kapitału pożyczki nieodpłatnie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy udzielenie Spółce nieoprocentowanej pożyczki, a co za tym idzie korzystanie przez Wnioskodawcę z kapitału pożyczki nieodpłatnie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której wszyscy wspólnicy są osobami fizycznymi. Wnioskodawca jest opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek tzw. CIT estoński, na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wspólnicy Wnioskodawcy udzielili Spółce nieoprocentowanych pożyczek pieniężnych w celu dofinansowania prowadzonej przez nią bieżącej działalności. Spółka prowadzi przeważającą działalność opartą na produkcji mebli m.in. biurowych, sklepowych, hotelowych. Udzielenie dodatkowego finansowania, przełoży się na ograniczenie kosztów działalności i wzrost zysku spółki. Alternatywne formy finansowania działalności takie jak oprocentowane pożyczki od podmiotów zewnętrznych, czy kredyty bankowe wiązały by się z dodatkowymi kosztami finansowymi, obciążającymi płynność finansową spółki.
Pożyczki zostaną spłacone po wypowiedzeniu umowy przez jedną ze stron z 3- miesięcznym terminem wypowiedzenia. W momencie ich udzielenia oraz w terminie zwrotu Wnioskodawca będzie opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek. Pożyczki nie będą podlegały oprocentowaniu, Wspólnik nie będzie otrzymywał również jakichkolwiek innych świadczeń w związku z ich udzieleniem. Wnioskodawca będzie mógł dzięki temu w pełni nieodpłatnie korzystać z kapitału pożyczki i wykorzystywać uzyskane tak środki na finansowanie swojej działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty