23.09.2004 Podatki

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.09.2004, sygn. USP-II-415/20/2004, Urząd Skarbowy w Drawsku Pomorskim, sygn. USP-II-415/20/2004

Czy podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi remontowej na podstawie zaświadczenia wystawionego przez Spółdzielnię Mieszkaniową, w przypadku gdy na fundusz remontowy przerachowano nadpłatę za centralne ogrzewanie?

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pom. na pisemne zapytanie spółdzielni mieszkaniowej udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że komisja wnioskowa wybrana na zebraniu przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowej, w 2002 r. podjęła uchwałę zobowiązującą radę nadzorczą i zarząd do wymiany podzielników ciepła centralnego ogrzewania na elektroniczne pod warunkiem rozłożenia spłaty na 3 okresy rozliczeniowe. Następnie rada nadzorcza spółdzielni w 2002 r., realizując wcześniej podjętą uchwałę, aneksem dokonała zmian w Regulaminie tworzenia i wydatkowania środków funduszu na remont i konserwację zasobów mieszkaniowych, a mianowicie dodano zapis mówiący, iż na pokrycie kosztów zakupu podzielników elektronicznych centralnego ogrzewania tworzy się dodatkowy, jednorazowy odpis w roku otrzymania przez spółdzielnię faktur obciążeniowych. Odpis ten będzie obciążał koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi w trzech kolejnych latach, począwszy od roku, w którym zgodnie z umową ma nastąpić zapłata pierwszej raty za podzielniki dla firmy je montującej. Zgodnie z wnioskiem zebrania przedstawicieli, lokatorzy pokryją koszty podzielników finansowanych z funduszu remontowego, poprzez potrącenie wymaganych kwot z nadpłat za centralne ogrzewanie w trzech kolejnych latach. Pierwsze potrącenie nastąpi przy rozliczeniu ciepła wg podzielników elektronicznych. Lokatorzy, pomimo, że pokrywają koszty zakupu tych podzielników, nie posiadają dowodu wpłaty, gdyż spółdzielnia bezpośrednio z nadpłat za centralne ogrzewanie potrąca lokatorom koszty zamontowanych w danym mieszkaniu podzielników i kwoty te przerachowuje na fundusz remontowy. Zamiast dowodu wpłaty lokatorzy otrzymają "rozliczenia indywidualne" oraz zaświadczenia wystawione przez spółdzielnię, potwierdzające, że potrącone środki zostały przeznaczone na przedmiotowy fundusz remontowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne