Wyrok SN z dnia 22 stycznia 1998 r., sygn. III CKN 365/97
Nie ma przeszkód, ażeby strony wprowadziły do umowy dzierżawy, również zawartej na czas oznaczony, możliwość jej wypowiedzenia w razie zajścia określonej w tej umowie przyczyny.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z powództwa Mariana L. i Eugenii S. Ośrodek Wypoczynkowy BPIS spółki cywilnej w A. przeciwko Przedsiębiorstwu Instalacji Sanitarnych w B. o ustalenie, że wypowiedzenie umowy dzierżawy jest bezskuteczne, na skutek kasacji powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 19 czerwca 1997 r. I ACa 136/97 oddalił kasację.
Uzasadnienie
Spór dotyczył skuteczności wypowiedzenia dzierżawcom umowy dzierżawy. Sąd Wojewódzki ustalił następujący stan faktyczny sprawy:
Umowa dzierżawy terenu pod budowę ośrodka wypoczynkowego została zawarta przez pozwane Przedsiębiorstwo Instalacji Sanitarnych w B. z wydzierżawiającym Okręgowym Zarządem Lasów Państwowych w dniu 15 października 1969 r. Umowa ta została zawarta na czas oznaczony 25 lat (do dnia 31 grudnia 1995 r.), przy czym zastrzeżono, że dzierżawca nie może przenieść swych praw na osobę trzecią bez zgody wydzierżawiającego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty