Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2023 r., sygn. II OSK 1168/20
Planowanie przestrzenne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędziowie Sędzia NSA Tomasz Bąkowski Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 5 grudnia 2019 r. sygn. akt II SA/Op 247/19 w sprawie ze skargi P. S. na uchwałę Rady Miasta O. z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od P. S. na rzecz Gminy O. kwotę 390 (trzysta dziewięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z 5 grudnia 2019 r. sygn. akt II SA/Op 247/19 uwzględnił skargę P. S. (dalej skarżący) na uchwałę Rady Miasta O. z [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego [...] w O. (dalej plan miejscowy) i stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej przeznaczenia działki nr [...], k. m. [...] obręb C., na cele rolnicze oraz zasądził od Gminy O. na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego.
Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
1.2. Skarżący w skardze do WSA w Opolu wniósł o stwierdzenie nieważności planu miejscowego w zakresie dotyczącym, stanowiącej jego własność, a przeznaczonej na cele rolnicze, części nieruchomości położonej w O., oznaczonej geodezyjnie jako działka nr [...], k. [...] obręb [...]. W uzasadnieniu skargi wskazał, że zgodnie z planem miejscowym teren jego działki został podzielony na trzy cele: tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz usługi, usługi i w największej części rolniczy. Skarżący zwrócił uwagę, że dwukrotnie zgłaszał uwagi do projektu planu, aby teren rolniczy, znajdujący się w środku jego działki, przeznaczyć na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz usługi. Uwagi te nie zostały uwzględnione ze względu na "bliskość Elektrowni [...] i planowany przebieg obwodnicy D.". W ocenie skarżącego na mocy uchwalonego planu ograniczono jego prawo własności oraz możliwość decydowania o przeznaczeniu terenów stanowiących tę własność. Podkreślono, że wokół jego działki większość terenów przeznaczono na cele mieszkaniowe i usługi, dlatego niezrozumiałe jest pozostawienie w środku części terenu z przeznaczeniem rolniczym. Zarzucił również, że uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego w nierówny sposób chroni interesy poszczególnych właścicieli nieruchomości. Przeznaczenie części jego działki na tereny rolnicze blokuje mu na przyszłość rozwój zawodowy zwłaszcza, że tereny rolnicze pod zagospodarowanie rolnicze się nie nadają ze względu na niską klasę gruntów, sąsiedztwo terenów przemysłowych oraz ze względu na kształtowanie racjonalnej gospodarki rolnej. Końcowo skarżący zauważył, że zakres i sposób ingerencji w jego prawo własności są nieuzasadnione. Drugi zarzut skargi dotyczy tego, że uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego w części dotyczącej ww. działki narusza uchwalone wcześniej Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego O., przyjęte uchwałą nr [...] Rady Miasta O. z [...] lipca 2018 r. Zgodnie bowiem ze Studium teren jego działki znajduje się w strefie C i w całości przewidziany jest na cele mieszkaniowo-usługowe. Konkludując skarżący uznał, że Rada Miasta O. skorzystała w sposób dowolny z przysługującego jej władztwa planistycznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty