11.07.2023

Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2023 r., sygn. II OSK 708/22

Planowanie przestrzenne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tomasz Bąkowski Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Jan Szuma (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Miejskiej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 5 listopada 2021 r., sygn. akt II SA/Kr 844/21 w sprawie ze skarg [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] oraz M. W. na uchwałę Rady Miasta Krakowa z dnia [...] lutego 2021 r., nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "[...]" 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 listopada 2021 r., sygn. akt II SA/Kr 844/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skarg [...] z siedzibą w [...] oraz M. W .na uchwałę Rady Miasta Krakowa (zwanej dalej "Radą") z dnia [...] lutego 2021 r., nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "[...]" (dalej "uchwała nr [...]" lub "plan") – stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w części tekstowej i w części graficznej w zakresie działki nr [...], obręb [...] Śródmieście w Krakowie (punkt I. sentencji wyroku) oraz w części tekstowej i w części graficznej w zakresie działek nr [...] i nr [...], obręb [...] Śródmieście w Krakowie (punkt II. sentencji wyroku); ponadto zasądził od Gminy Miejskiej Kraków na rzecz skarżących zwrot kosztów postępowania (punkty III. i IV. sentencji wyroku).

Motywując wydane orzeczenie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wskazał w pierwszej kolejności, że działki nr [...] i [...] (należące do [...]), a także działka nr [...] (należąca do M. W.) w dacie uchwalenia zaskarżonego planu w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa były przeznczone pod zabudowę usługową i mieszkaniową wielorodzinną. Ponadto właścicielka działek nr [...] oraz [...] podjęła szereg czynności zmierzających do zabudowy tej nieruchomości, zyskując w tym obszarze pozwolenie na budowę.

Zdaniem Sądu pierwszej instancji powyższe stanowią istotne prawne i faktyczne okoliczności dotyczące stanu nieruchomości (zgodnego ze studium), które powinny być "przez prawodawcę lokalnego uwzględnione chyba, że występują szczególne okoliczności uzasadniające wyłączenie z pod zabudowy danej nieruchomości np. z przyczyn warunkowanych ochroną środowiska" (s. [...] uzasadnienia wyroku). Sąd wywodził dalej, że: "W niniejszej sprawie organ jednak nie wykazywał, aby działki nr [...] oraz [...] oraz działka nr [...] były przyrodniczo szczególnie wartościowe. Nie wywiedziono, że zachowanie na tych działkach zieleni jest motywowane czynnikami nadrzędnymi, które determinują takie właśnie jej przeznaczenie w planie, które to przeznaczenie ogranicza, o ile nie wyłącza możliwość realizacji prawa, jakie posiadają strony skarżące. Tym bardziej jest to widoczne, że dotyczy (szczególnie jeżeli chodzi o działki nr działki nr [...] oraz [...]) stosunkowo niewielkiego obszaru, który jak mowa wyżej, przylega do obszaru zabudowy mieszkaniowej".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne