19.07.2023

Wyrok NSA z dnia 19 lipca 2023 r., sygn. II OSK 612/22

Zagospodarowanie przestrzenne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Mazur (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 31 sierpnia 2021 r. sygn. akt II SA/Rz 375/21 w sprawie ze skarg D. P., E. G., J. D., K. D. i R. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2020 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od R. J. na rzecz E. G. i A. K. kwoty po 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu części kosztów postępowania kasacyjnego; 3. zasądza od R. J. na rzecz J. D. i K. D. solidarnie kwotę 404 (czterysta cztery) złote i 60 (sześćdziesiąt) groszy tytułem zwrotu części kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 31 sierpnia 2021 r., sygn. akt II SA/Rz 375/21, po rozpoznaniu skarg D. P., E. G., J. D., K. D. i R. K. na decyzję Samorządowego Kolegium odwoławczego w [...] z [...] 2020 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z [...] czerwca 2020 r., nr [...].

W skardze kasacyjnej od ww. wyroku R. J. (dalej: "skarżący kasacyjnie") wniósł o uchylenie wyroku w całości i oddalenie skargi. Jednocześnie zwrócił się o zasądzenie kosztów postępowania wg norm przepisanych. Powyższemu wyrokowi zarzucił:

wydanie z naruszeniem przepisu prawa materialnego w rozumieniu art. 174 pkt 1 p.p.s.a., poprzez jego błędną wykładnię, w postaci:

§ 2 pkt 5 w zw. z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. Nr 164, poz. 1588 ze zm., dalej: "rozporządzenie"), przez błędne przyjęcie, że front działki nie może obejmować takiej części działki, która obejmuje całą długość boku działki przylegający do drogi publicznej i że decyzja o warunkach zabudowy jest wadliwa w stopniu istotnym jeżeli nie sumuje dwóch odcinków boku działki, z których będzie odbywał się zjazd;

§ 5 ust. 2 rozporządzenia, przez błędne przyjęcie, że wskaźnik zabudowy mieszkaniowej nie może być kształtowany przez zabudowę, która obejmuje garaże, nawet wówczas gdy garaże te służą obsłudze zabudowy mieszkaniowej, dla której ustalane są warunki zabudowy oraz że bezwzględnie teren zabudowany garażem nie podlega wliczeniu do obszaru mającego wpływ na wskaźnik zabudowy obiektami o funkcji mieszkaniowej wielorodzinnej;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne