05.07.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2023 r., sygn. I FSK 348/23

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 897/22 w sprawie ze skargi P. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 stycznia 2022 r. nr 0114-KDIP4-1.4012.651.2021.2.PS w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 listopada 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 897/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi P. z siedzibą w W., uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 stycznia 2022 r. o nr 0114-KDIP4-1.4012.651.2021.2.PS w przedmiocie podatku od towarów i usług i zasądził na rzecz strony skarżącej zwrot kosztów postępowania sądowego.

Z uzasadnienia powyższego rozstrzygnięcia wynika, że przedmiotem sporu była zasadniczo kwestia związana z opodatkowaniem środków pochodzących z dotacji. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podano m.in., że skarżący występuje jako jednostka naukowa, która realizuje prace badawczo-rozwojowe w opisanym w projekcie zakresie w ramach utworzonego przez partnerów konsorcjum. Celem istnienia konsorcjum jest realizacja operacji pt. "[...]". Podmiotem finansującym działania w ramach operacji jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Z. zobowiązane jest m. inn. do zakupu innowacyjnych mieszanek pasz oraz usług weterynaryjnych, które zostały wcześniej, na jego zlecenie, opracowane metodami naukowymi. Pasze (materiał badawczy) i usługi weterynaryjne (usługi niezbędne do realizacji badań) jako towary służące do realizacji projektu naukowo-badawczego są dostarczane bezpośrednio rolnikom bez żadnych dodatkowych opłat z ich strony. Wszystkie koszty zakupu towarów i usług w ramach podziału zadań przypisanych Z. ponosi ono osobiście. Zgodnie z umową konsorcjum rolnicy zobowiązani są do udostępnienia części swojego stada w celu przeprowadzenia pomiarów efektywności metody oraz prowadzenia pomiarów zgodnie z opracowanymi wytycznymi walidacji wyników.

Jeżeli w ramach realizacji projektu powstaną przedmioty praw majątkowych w postaci wyników badań naukowych i eksperymentalnych prac rozwojowych, to będą przysługiwały proporcjonalnie członkom konsorcjum. Mając jednak na uwadze czas trwania konsorcjum, nie da się przewidzieć kto, jak i czy w ogóle będzie wykorzystywał rezultaty w działalności gospodarczej. Możliwe jest bowiem, że takie rezultaty nie powstaną lub nie będą miały wartości komercyjnej. Z. nie będzie wykorzystywało wyników operacji do celów komercyjnych, zaś ewentualne wyniki operacji będzie upowszechniało nieodpłatnie, na co wskazują przepisy umowy o przyznaniu pomocy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne