Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.481.2024.2.SR
Brak opodatkowania podatkiem od towarów i usług planowanej przez Pana sprzedaży udziału w nieruchomości oraz brak obowiązku wystawienia przez Pana faktury dokumentującej tą sprzedaż.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 26 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług planowanej przez Pana sprzedaży udziału w nieruchomości oraz braku obowiązku wystawienia przez Pana faktury dokumentującej tą sprzedaż.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 października 2024 r. (wpływ 4 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wraz z małżonką nabył Pan w 1995 r. do majątku wspólnego małżeńskiego nieruchomość gruntową zabudowaną budynkami: mieszkalnym i gospodarczym. W akcie notarialnym budynek ten opisany został następująco: „... budynek piętrowy, murowany, kryty stropodachem. Na parterze tego budynku znajdują się pomieszczenia użytkowe – apteka, a na piętrze izby mieszkalne tego budynku.” W rejestrze gruntów figurował on i nadal figuruje jako rodzaj wg KŚT Budynki mieszkalne, ponieważ spełnia warunki zawarte w objaśnieniach do KŚT, a mianowicie jest to obiekt budowlany, którego co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych. Żadna część budynku nie jest prawnie wyodrębniona i nie stanowi samodzielnego lokalu.
W dniu zakupu część użytkową zakupionego budynku wprowadził Pan do ewidencji środków trwałych, ponieważ służyła Panu ona do prowadzenia działalności gospodarczej (działalność tę prowadził Pan od 1990 r.) w zakresie PKD 47.73.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, tj. apteki. Piętro budynku oraz piwnice wykorzystywał Pan wraz z rodziną do celów mieszkalnych. W grudniu 1996 r. stał się Pan podatnikiem VAT czynnym. Zakup nieruchomości udokumentowany był wyłącznie aktem notarialnym, sprzedawca nie musiał odprowadzać podatku VAT od sprzedaży nieruchomości, nie wystawił więc faktury VAT. W konsekwencji nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od jej zakupu. Na części użytkowej budynku nie poczynił Pan też żadnych ulepszeń. W marcu 2011 roku, w związku z likwidacją przez Pana działalności gospodarczej, część użytkowa budynku nie była już wykorzystywana dla jej potrzeb. Wynajął Pan ją z małżonką w ramach najmu prywatnego bankowi. Dokumentem wewnętrznym dokonał Pan przekazania części użytkowej budynku z działalności gospodarczej na cele najmu prywatnego. Część ta nie jest prawnie wyodrębniona z budynku i nie stanowi samodzielnego lokalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty