15.11.2022

Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2022 r., sygn. II OSK 3437/19

Budowlane prawo

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2022 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Spółdzielni [...] z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 marca 2019 r. sygn. akt VII SA/Wa 1600/18 w sprawie ze skargi Spółdzielni [...] z siedzibą w W. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 28 marca 2019 r., VII SA/Wa 1600/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Warszawie oddalił skargę Spółdzielni [...] z/s w W. (Spółdzielnia) na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (MWINB) z 17 maja 2018 r., nr 702/2018, w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, w czerwcu i lipcu 2017 r. do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla m. st. Warszawy (dalej: "PINB", "organ I instancji", "organ powiatowy") wpłynęły pisma mieszkańców budynku mieszkalnego wielorodzinnego położonego przy ul. [...] w W., dotyczące m. in. złego stanu technicznego garażu podziemnego -1, patio, wentylacji mieszkań oraz balkonów. W dniu 29 września 2017 r. uprawniony pracownik PINB przeprowadził kontrolę stanu technicznego ww. budynku, w jej toku ustalono, że elewacja przedmiotowego budynku posiada odparzenia wierzchnich warstw tynku przy wejściu do pomieszczenia śmietnika pod patio od strony północnej. Nadto stwierdzono: spękania pionowe tynków na elewacji południowej i wschodniej przebiegające na całej wysokości budynku (dylatacja), spękania spodów i czół płyt balkonowych (w szczególności na elewacji południowej stwarzające zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia), brak ciągłości opaski budynku od strony patio, spękania płytek i ubytków w klinkierze w cokole budynku od strony ulicy (elewacja zachodnia). Podczas kontroli kondygnacji -1 (tj. garażu usytuowanego pod patio budynku) odnotowano liczne zacieki po obrysie ścian garażu, wskazujące na brak izolacji przeciwwodnej patio. Na ścianie żelbetowej garażu występowały także spękania na wysokości do 2 m (wysokość ściany żelbetowej), których rozwarcie wahało się od 1,5 mm do 9 mm. Strop kondygnacji -1 wykazywał nieszczelności dylatacyjne, co powodowało zalewanie garażu i penetrację wody w konstrukcję płyty pod patio. Natomiast słup od strony elewacji wschodniej posiadał odsłonięte zbrojenie główne w górnej części.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne