Wyrok NSA z dnia 26 października 2021 r., sygn. II GSK 1527/21
Działalność gospodarcza; Kara administracyjna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia del. WSA Jacek Czaja po rozpoznaniu w dniu 26 października 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] Sp. z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 lutego 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 1883/20 w sprawie ze skargi [A.] Sp. z o.o. w G. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia prowadzenia niedozwolonej reklamy apteki ogólnodostępnej, umorzenia postępowania dotyczącego nakazu zaprzestania prowadzenia reklamy oraz nałożenia kary pieniężnej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [A.] Sp. z o.o. w G. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji), objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 10 lutego 2021 r. o sygn. akt VI SA/Wa 1883/20, oddalił skargę [A.] Sp. z o.o. w G. (dalej: Spółka, skarżąca) na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z [...] lipca 2020 r. w przedmiocie stwierdzenia prowadzenia niedozwolonej reklamy apteki ogólnodostępnej, umorzenia postępowania dotyczącego nakazu zaprzestania prowadzenia reklamy oraz nałożenia kary pieniężnej.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Małopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Krakowie (dalej: organ pierwszej instancji), działając na skutek ustaleń przeprowadzonej w dniu 20 sierpnia 2019 r. kontroli prowadzonej przez skarżącą apteki ogólnodostępnej pod nazwą "[D.]", zlokalizowanej w K. przy ul. W. [...] (dalej: Apteka), zawiadomił Spółkę o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie możliwości naruszenia art. 94a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2017 r. poz. 2211 ze zm.; dalej cyt. jako: p.f.). W toku postępowania organ dopuścił jako dowód protokół z kontroli, wyjaśnienia nadesłane przez skarżącą, a także przesłuchał kierowniczkę Apteki U.S., która zeznała m.in., że wszystkie zakwestionowane podczas kontroli i przedstawione na zdjęciach elementy uznane za niedozwoloną reklamę były dostarczane do apteki przez właściciela pocztą lub przez kuriera i umieszczane w izbie ekspedycyjnej przez pracowników apteki na polecenie właściciela, natomiast po kontroli wszystkie niedozwolone reklamy w postaci etykiet, plakatów itp. zostały usunięte z Apteki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty