Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2020 r., sygn. II GSK 985/20
Własność przemysłowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia del. WSA Grzegorz Wałejko po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. S., M. S., Ł. S., T. S., M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 maja 2020 r. sygn. akt VI SA/Wa 950/20 w sprawie ze skargi T. S., M. S., Ł. S., T. S., M. S. na postanowienie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2020 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności zawieszających bieg terminu do złożenia wniosku o przedłużenie ochrony znaku towarowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 29 maja 2020 r., sygn. akt VI SA/Wa 950/20 oddalił skargę T. S., M. S., Ł. S., T. S., M. S. na postanowienie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2020 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności zawieszających bieg terminu do złożenia wniosku o przedłużenie ochrony znaku towarowego
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia [...] stycznia 2001 r. Urząd Patentowy dokonał rejestracji znaku towarowego "scorpion" zgłoszonego dnia [...] marca 1998 r. i wpisał do rejestru znaków towarowych pod numerem [...]. Na skutek wniosku o przedłużenie prawa ochronnego na znak towarowy z dnia [...] marca 2008 r. (data wpływu), Urząd Patentowy przedłużył prawo ochronne na następny okres dziesięcioletni, tj. do dnia [...] marca 2018 r.
Wnioskiem z dnia [...] października 2018 r. (data nadania w Urzędzie Pocztowym) T. S. wystąpił o przywrócenie terminu przedłużenia ochrony znaku towarowego. We wniosku wskazał, że późną jesienią 2017 r. w wyniku wichury została zerwana część dachu w siedzibie firmy i zalaniu uległy pomieszczenia biurowe, w związku z czym dokumenty zostały przeniesione na parter budynku, natomiast te, które uległy zniszczeniu, były odtwarzane następnie na podstawie archiwum. Wnioskodawca stwierdził, że na skutek całej sytuacji przejrzystość prowadzonych zapisków związanych z terminowością i odtworzeniem innych spraw napotkała na ogromne przeszkody. Ponadto podniesiono, że osoba mająca nadzór nad wszystkimi umowami, które wymagają z roku na rok przedłużenia, przebywa od lutego 2018 r. do dnia sporządzenia wniosku na zwolnieniu lekarskim, a kwestie przekazania od tej osoby informacji co do terminu opłaty za znak towarowy nie zostały dopełnione. Osoba ta przebywała w tym czasie w szpitalu ze względu na zagrożenie ciąży i tym samym przeoczony został termin przedłużenia ochrony na znak towarowy. Wraz z wnioskiem uiszczona została opłata za przedłużenie ochrony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty