02.09.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 września 2020 r., sygn. II GSK 22/18

Transport

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant Agnieszka Jendrzejewska po rozpoznaniu w dniu 2 września 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej ze skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 26 września 2017 r. sygn. akt III SA/Lu 306/17 w sprawie ze skargi A.B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 września 2017 r. sygn. akt III SA/Lu 306/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym, w punkcie pierwszym, uchylił zaskarżoną decyzję, a w punkcie drugim zasądził od organu na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.

Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że w dniu [...] lipca 2015 r. w miejscowości U., na drodze krajowej nr [...], przeprowadzono kontrolę drogową pojazdu marki Volvo o numerze rej. [...], którym kierował C. D. Kierujący przewoził meble, folię, styropian i cement z Polski do Norwegii w imieniu przedsiębiorcy A. B., prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą "[...]". Kierujący okazał do kontroli między innymi wypis z zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne, ważnego do dnia [...] października 2014 r.

Po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, decyzją z dnia [...] lipca 2016 r. [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, na podstawie art. 92a ust. 1, art. 5 oraz na podstawie lp. 1.1 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 1414), nałożył na A. B. karę pieniężną w wysokości 8000 zł za naruszenie polegające na wykonywaniu transportu drogowego bez wymaganego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub bez wymaganej licencji.

W odwołaniu od tej decyzji skarżąca wniosła o uwzględnienie załączonych do tego środka odwoławczego dokumentów, w tym m.in. odpisu umowy o pracę C. D., odpisu dokumentów potwierdzających uprawnienia kierowcy do kierowania pojazdami ciężarowymi, odpisu dowodu rejestracyjnego pojazdu i aktualnego zaświadczenia na wykonywanie przewozów międzynarodowych na potrzeby własne, na okoliczność spełnienia warunków do wykonywania przewozów drogowych na potrzeby własne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne