Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2020 r., sygn. II GSK 1454/19
Własność przemysłowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A] Sp. z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 maja 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 2328/18 w sprawie ze skargi [A] Sp. z o.o. w S. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2018 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z 17 maja 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [A] Sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy.
Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:
W dniu 20 marca 2018 r. S.B. wniósł o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy "FACHPACK" o numerze [...] udzielonego na rzecz [A] sp. z o.o. z siedzibą we [...], przeznaczonego do oznaczania towarów w klasach 6,11,12 i 20 tj.: pojemniki metalowe, palety metalowe, stojaki metalowe, skrzynki i skrzynie metalowe, nadstawki metalowe, pojemniki paletowe metalowe, palety z tworzyw sztucznych, pojemniki niemetalowe, pojemniki z tworzyw sztucznych.
Jako podstawę prawną swojego żądania wnioskodawca wskazał art. 1321 ust. 1 pkt 1, art. 1321 ust. 1 pkt 3 oraz art. art. 1291 ust 1 pkt 6 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t.j.: Dz. U. z 2017r. poz. 776; dalej: p.w.p.).
Wnioskodawca wskazał, że uprawniony jako podmiot konkurencyjny zarejestrował na swoją rzecz domenę internetową o nazwie zbliżonej do domeny wnioskodawcy, wobec czego wezwał go do zaniechania takich działań. We wrześniu 2016 r. wnioskodawca dowiedział się, że uprawniony zgłosił do Urzędu Patentowego znak towarowy FACH-PACK o nr [...] celem uzyskania ochrony i wobec tego zgłoszenia wnioskodawca wniósł sprzeciw. Podkreślił, że zanim został zgłoszony do ochrony sporny znak towarowy, używał oznaczenia FACH-PAK w nazwie swojego przedsiębiorstwa i zaznaczył, że zakres jego działalności pokrywa się z zakresem ochrony znaku towarowego FACHPACK w całości, a strony względem siebie są rynkowymi konkurentami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty