27.11.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2020 r., sygn. I FSK 593/18

Podatkowe postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 20 października 2017 r. sygn. akt I SA/Lu 651/17 w sprawie ze skargi M.N. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 26 maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2014 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 20 października 2017 r., sygn. akt I SA/Lu 651/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę M.N. (dalej "Strona" lub "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie (dalej "organ" lub "organ odwoławczy") z 26 maja 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2014 r.

Z uzasadnienia powyższego wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że zmiana rozliczenia Skarżącego z tytułu podatku od towarów i usług za ww. okres była co do zasady konsekwencją ustaleń faktycznych dotyczących listopada i grudnia 2013 r., na skutek których zmniejszeniu uległa kwota podatku naliczonego z przeniesienia podlegająca uwzględnieniu w rozliczeniu za styczeń 2014 r. Sąd, odwołując się do swoich orzeczeń w sprawach dotyczących rozliczenia Skarżącego za listopad 2013 r. (sygn. akt I SA/Lu 649/17) oraz grudzień 2013 r. (sygn. akt I SA/Lu 650/17), podzielił jednocześnie ustalenia faktyczne i ich ocenę prawną, prowadzące do wniosku, że w deklaracjach VAT-7 za ww. miesiące Skarżący zawyżył kwotę podatku naliczonego do odliczenia wynikającą z dwóch faktur wystawionych przez P.W. [...] (dalej "P.W. [...]"), w części, w jakiej dokumentowały one nabycie oleju napędowego w ilości przekraczającej 2.000 litrów każda. Zdaniem Sądu pierwszej instancji organy podatkowe prawidłowo uznały, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwala stwierdzić, że Skarżący nie nabył od P.W. [...] jednorazowo (na podstawie każdej faktury) więcej niż 2.000 litrów paliwa. Ponadto uznając, że Skarżący świadomie uczestniczył w przyjmowaniu nierzetelnych faktur VAT, Sąd pierwszej instancji stanął na stanowisku, że w takiej sytuacji organy nie miały obowiązku badania tzw. dobrej wiary. Niezależnie od powyższego ocenił, że nie można przypisać Skarżącemu należytej staranności w kontaktach handlowych z kontrahentem, skoro nic nie wiedział o P.W. [...], rozliczał się gotówkowo, nie znał ani pochodzenia paliwa, ani jego parametrów fizyko-chemicznych, a jednocześnie od swoich pracowników uzyskiwał informacje o gorszej jakości tego paliwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne