10.09.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 10 września 2019 r., sygn. II GSK 453/19

Transport

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek (spr.) po rozpoznaniu w dniu 10 września 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. w B., Rosja od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 15 listopada 2018 r., sygn. akt III SA/Lu 403/18 w sprawie ze skargi A. w B., Rosja na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego 1. postanawia sprostować z urzędu oczywistą omyłkę w sentencji wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 15 listopada 2018 r., sygn. akt III SA/Lu 403/18, w ten sposób, że w miejsce słów "Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L.", wpisać "Dyrektora Izby Celnej w B.", 2. oddala skargę kasacyjną, 3. zasądza od A. w B., Rosja na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. 1 350 (tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 listopada 2018 r. o sygn. akt III SA/Lu 403/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (zwany dalej WSA, bądź Sądem I instancji) oddalił skargę A. (zwanego dalej przewoźnikiem) "na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego".

Powyższe orzeczenie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W dniu [...] listopada 2015 r. funkcjonariusze Oddziału Celnego w K. przeprowadzili kontrolę dokumentów wymaganych w związku z wykonywaniem przez ww. przewoźnika z siedzibą w B. (Rosja) międzynarodowego transportu drogowego rzeczy pojazdem członowym o numerach rejestracyjnych [...]. Pojazdem tym przewożono mrożony sok owocowy, który jest towarem rodzajowo wyszczególnionym w załączniku nr 2 do umowy o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu przeznaczonych do tych przewozów (Dz. U. z 2015 r. poz. 667), przyjętą w Genewie dnia 1 września 1970 r., zwaną dalej ATP, jako artykuł żywnościowy szybko psujący się, do przewozu którego powinny być stosowane specjalne środki transportu wymienione w art. 1 umowy ATP, podlegające kontroli zgodności z normami określonymi w załączniku nr 1 do umowy, wymagające uzyskania świadectwa zgodności określonego przepisami tej umowy. Kierowca kontrolowanego pojazdu przedłożył wydane na naczepę Schmitz (numer VIN [...]) polskie świadectwo ATP nr [...] z dnia [...] lutego 2014 r., ważne do [...]/2017 r. - co potwierdziło zdjęcie tabliczki ATP kontrolowanego pojazdu. Do akt sprawy włączono kopię dowodu rejestracyjnego [...] wydanego na wymienioną naczepę, z którego wynika, że została ona zarejestrowana przez władze białoruskie w dniu [...] lipca 2015 r. (data wydania dokumentu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne