09.07.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2019 r., sygn. II GSK 1944/17

Transport

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Cezary Kosterna (spr.) Protokolant Anna Sobińska po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 stycznia 2017 r. sygn. akt III SA/Wr 1148/16 w sprawie ze skargi M D na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [..] lipca 2016 r. nr [..] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od M D na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 1000 (jeden tysiąc) złotych tytułem kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 12 stycznia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z [..] lipca 2016 r. nr [..] utrzymującą w mocy decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z [..] maja 2016 r. (nr [..]) nakładającą na M D karę pieniężną za przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy.

Sąd I instancji za podstawę wyroku przyjął następujące ustalenia:

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili 21 marca 2016 r. kontrolę samochodu ciężarowego marki [..] o nr rej. [..] kierowanego przez M L (dalej: kierowca), który w chwili kontroli wykonywał krajowy transport na rzecz M D (dalej: strona lub skarżący). W czasie kontroli stwierdzono 7 naruszeń polegających na przekroczeniu maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy, za co Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego (dalej: organ I instancji) decyzją z [..] maja 2016 r. nałożył karę pieniężną w łącznej wysokości 3 850 zł.

W odwołaniu strona podniosła, że decyzja została wydana z naruszeniem przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Organ I instancji ustalił błędny stan faktyczny, nie dążył do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy oraz wyrywkowo odniósł się do złożonych wyjaśnień. Nie uwzględnił sposobu rejestracji czasu prowadzenia pojazdu przez tachograf starego typu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne