01.07.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 1 lipca 2020 r., sygn. II GSK 3927/17

Transport

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia WSA (del.) Urszula Wilk po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 27 czerwca 2017 r., sygn. akt II SA/Rz 308/17 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 czerwca 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę P. K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2017 r., w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w wyniku przeprowadzonej w dniu 5 lutego 2016 r., na autostradzie A4 w miejscowości G., kontroli zespołu pojazdów kierowanego przez K. J., wykonującego międzynarodowy transport drogowy rzeczy w imieniu skarżącego, stwierdzono naruszenie polegające na nierejestrowaniu aktywności kierowcy, prędkości oraz przebytej drogi.

Ustalenia te stały się podstawą decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach z dnia [...] lutego 2016 r., którą nałożono na skarżącego karę w łącznej wysokości 7.000 zł za nierejestrowanie za pomocą urządzenia rejestrującego lub cyfrowego urządzenia rejestrującego na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi - lp.6.2.1. załącznika nr 3 do ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm., zwanej dalej u.t.d.) i wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w urządzenie rejestrujące, które nie rejestruje wszystkich wymaganych elementów - lp.6.1.2. załącznik nr 3 do u.t.d.

W uzasadnieniu organ wskazał, że analiza zapisów cyfrowych na karcie kierowcy oraz danych z tachografu cyfrowego zainstalowanego w pojeździe wykazała, że kierujący używał niedozwolonego urządzenia - magnesu, zakłócającego pracę tachografu w wyniku przyłożenia do nadajnika znajdującego się przy skrzyni biegów. Magnes powodował, iż w momencie poruszania się pojazdu na karcie kierowcy rejestrowany był odpoczynek. Ustalenia te dotyczyły dnia 1 lutego 2016 r., w godzinach: 03:19 - 03:45, co potwierdził kierujący.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne