03.07.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2019 r., sygn. II GSK 1644/17

Transport; Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant starszy asystent sędziego Monika Tutak-Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] Sp.j. R.D., E.D. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlk. z dnia 3 listopada 2016 r. sygn. akt II SA/Go 563/16 w sprawie ze skargi [A.] Sp.j. R.D., E.D. w G. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 3 listopada 2016 r., sygn. akt. II SA/Go 563/16, oddalił skargę "[A.] Spółki Jawnej R.D., E.D." w G. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z [...] kwietnia 2016 r. w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następujących okolicznościach sprawy:

Naczelnik Urzędu Celnego w Gorzowie Wlkp. (dalej: organ pierwszej instancji) decyzją z [...] stycznia 2009 r. nałożył na [A.] sp. j. R.D., A.K. karę pieniężną w łącznej wysokości 11 000 zł za wykonywanie w dniu 30 marca 2005 r. pojazdem kierowanym przez A.D. transportu drogowego bez wymaganej licencji oraz za wykonywanie transportu drogowego bez uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych. W uzasadnieniu wskazano, że nie został zachowany określony w art. 4 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. nr 125, poz. 847 ze zm.; dalej cyt. jako: u.t.d.) warunek do uznania kontrolowanego przewozu za wykonywany na potrzeby własne, bowiem przewóz nie był wykonywany osobiście przez przedsiębiorcę lub przez jego pracownika, gdyż w dacie kontroli kierowcy nie łączył z przedsiębiorcą żaden stosunek cywilno-prawny mogący być stosunkiem pracy. Decyzja ta stała się ostateczna i prawomocna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne