Wyrok NSA z dnia 24 maja 2019 r., sygn. II GSK 1618/17
Transport
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa (spr.) Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 grudnia 2016 r. sygn. akt III SA/Wr 133/16 w sprawie ze skargi B.P. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od B.P. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (WSA), wyrokiem z dnia 2 grudnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wr 133/16, oddalił skargę B.P. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.
Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy.
Podczas kontroli przeprowadzonej w dniu [...] kwietnia 2015 r., której przedmiotem była zgodność wykonywania przez B.P. działalności gospodarczej w zakresie przestrzegania obowiązków lub warunków przewozu drogowego określonych w art. 4 pkt 22 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U.
z 2013 r poz. 1414 ze zm.), zwanej w dalszej części "u.t.d." stwierdzono następujące naruszenia: skrócenie dziennego czasu odpoczynku, nieokazanie podczas kontroli w przedsiębiorstwie wykresówki, danych z karty kierowcy, z tachografu cyfrowego lub dokumentu potwierdzającego fakt nieprowadzenia pojazdu za każdy dzień, okazanie podczas kontroli w przedsiębiorstwie wykresówki, która nie zawiera wszystkich danych
o okresach aktywności kierowcy. Mając to na uwadze Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego (DWITD), decyzją z dnia [...] lipca 2015 r. nałożył na przedsiębiorcę karę pieniężną w łącznej wysokości 15.000 zł. Organ uznał, że mnogość naruszeń oraz czas, na przełomie którego wystąpiły jednoznacznie uniemożliwiają przyjęcie, że działania strony były wystarczające do zapewnienia właściwej organizacji i dyscypliny pracy ogólnie wymaganej w stosunku do prowadzenia przewozów drogowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty