16.10.2018

Wyrok NSA z dnia 16 października 2018 r., sygn. II OSK 2541/18

Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: Sędzia NSA Barbara Adamiak po rozpoznaniu w dniu 16 października 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2018 r., sygn. akt I SA/Wa 504/18 w sprawie ze sprzeciwu Gminy [...] na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2018 r., sygn. akt I SA/Wa 504/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na posiedzeniu niejawnym oddalił sprzeciw Gminy [...] na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji.

Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy:

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z [...] września 2017 r. nr [...]uchylił w całości decyzję Wojewody [...] z [...] kwietnia 2016 r. nr [...] stwierdzającą nabycie z mocy prawa z dniem [...] lipca 2000 r. przez Gminę [...] prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa położonej w obrębie [...], jednostka ewidencyjna [...]- obszar wiejski, oznaczonej w ewidencji gruntów jako dz. nr [...] o pow. 1,1370 ha (pkt 1) oraz odmawiającej stwierdzenia nabycia z dniem [...] lipca 2000 r. przez skarżącą prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa położonej w obrębie [...], jednostka ewidencyjna [...]- obszar wiejski, oznaczonej w ewidencji gruntów jako dz. nr [...] o pow. 0,2605 ha (pkt 2) i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, że zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta [...], zatwierdzonego Uchwałą Rady Miejskiej w [...] nr [...] z [...] marca 1990 r., obowiązującego na dzień 1 lipca 2000 r., dz. nr [...] położona była na terenach upraw polowych (symbol IIA55RP) oraz częściowo na terenach upraw ogrodniczych i zabudowy zagrodowej (symbol IIA52MR). Nieruchomość ta znajdowała się na obszarze przeznaczonym w planie miejscowym na cele gospodarki rolnej. Z zaświadczenia Starosty Powiatowego w [...] z [...] stycznia 2013 r., wydanego w oparciu o operat ewidencji gruntów i budynków obrębu [...]wynika, że w dniu 1 lipca 2000 r. przedmiotowa działka była ujęta w rejestrze jako: grunty orne (RIIIb) o pow. 1,0770 ha, drogi (dr) o pow. 0,0600 ha i lasy (LsIII) o pow. 0,2605 ha. Sąd I instancji wskazał, że przedmiotem sporu w niniejszej sprawie jest okoliczność, czy część przedmiotowej działki ujętej w ewidencji gruntów i budynków jako las i droga, można w okolicznościach niniejszej sprawy traktować jako nieruchomość rolną, podlegająca komunalizacji w trybie art. 13 ust. 2 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. O tym, czy dany grunt jest lasem w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, decyduje - co do zasady - w pierwszej kolejności zapis w ewidencji gruntów i budynków. W niniejszej sprawie taki właśnie zapis w ewidencji odnosi się do 0,2605 ha przedmiotowej nieruchomości. O ile w dacie wydania decyzji Wojewody [...] z [...] kwietnia 2016 r. w art. 1 pkt 1 ustawy zawarty był wymóg, aby nieruchomość położona była na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele gospodarki rolnej, o tyle już w dacie wydania decyzji odwoławczej, przepis ten wymogu badania przeznaczenia nieruchomości w planie miejscowym nie zawierał, a w konsekwencji wiążące były zapisy ewidencji. Zdaniem Sądu I instancji w tej sytuacji, przy analizie przesłanki przeznaczenia nieruchomości, nie można tracić z pola widzenia, że urzędowym potwierdzeniem, czy dany obszar spełnia wymogi gruntu rolnego czy lasu, jest stosowny zapis w ewidencji gruntów i budynków. Tego dowodu nie mogą samodzielnie kwestionować organy administracji, ani też Sąd, poprzez klasyfikowanie danego gruntu jako nieruchomości rolnej tylko w oparciu o definicję ustawową zawartą w Kodeksie cywilnym i z pominięciem zapisu w ewidencji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne