Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2023 r., sygn. I OSK 385/22
Dnia 6 kwietnia 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz (sprawozdawca) Sędziowie: sędzia NSA Iwona Bogucka sędzia del. WSA Anna Wesołowska po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2020 r. sygn. akt I SA/Wa 940/20 w sprawie ze skargi W.K. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] marca 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi W. K. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 5 marca 2020 r., nr GZ.gn.625.137.2019, w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia, wyrokiem z 18 listopada 2020 r., sygn. akt I SA/Wa 940/20, oddalił skargę. Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w [...] orzeczeniem z 10 maja 1955 r., nr [...], orzekło o przejęciu na własność Skarbu Państwa nieruchomości położonych w miejscowości [...] [...], powiat [...], pozostałych po osobach przesiedlonych do ZSRR oraz nie znajdujących się w faktycznym władaniu właścicieli przesiedlonych na Ziemie Zachodnie.
W. K. wystąpiła o stwierdzenie nieważności orzeczenia Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w [...] z 10 maja 1955 r., w części dotyczącej przejęcia gruntów jej matki – A. B.
Wojewoda Małopolski decyzją z 31 stycznia 2018 r. odmówił stwierdzenia nieważności orzeczenia z 10 maja 1955 r. w części dotyczącej punktu drugiego, orzekającego o przejęciu na własność Skarbu Państwa nieruchomości ziemskiej położonej w miejscowości [...], powiat [...], objętej wykazem hipotecznym lwh 2, stanowiącej w dacie przejęcia własność A.B..
Odwołanie od ww. decyzji Wojewody Małopolskiego wniosła W. K. Zarzuciła, że orzeczenie, w części dotyczącej punktu 2, zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa, gdyż: nieprawidłowo wskazano, że nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa 1 lipca 1947 r., ponieważ w tej dacie nieruchomość była w posiadaniu właścicielki, która opuściła [...] 9 lipca 1947 r.; orzeczenie miało charakter zbiorczy i zostało wydane na podstawie dwóch dekretów, a przez to nie konkretyzowało przejmowanej nieruchomości w sposób odpowiadający ówczesnym przepisom prawa; orzeczenie nie identyfikowało przejmowanej nieruchomości, gdyż nie określało przedmiotu przejęcia poprzez wskazanie numerów przejmowanych parcel i ich powierzchni, co z kolei uniemożliwiło jej poprzedniczce prawnej uzyskanie w miejscu przesiedlenia od Skarbu Państwa własności innych nieruchomości; orzeczenie nie zostało doręczone poprzedniczce prawnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty