12.04.2018

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. II OSK 3348/17

Inne

 

Dnia 12 kwietnia 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędziowie sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak sędzia del. NSA Jerzy Solarski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2018 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2017 r. sygn. akt IV SA/Wa 513/17 w sprawie ze skargi K. Ś. i W. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu I. oddala skargę kasacyjną; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach na rzecz K. Ś. i W. Ś. solidarnie kwotę 360 zł (trzysta sześćdziesiąt) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2017 r. sygn. IV SA/Wa 513/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: "WSA") po rozpoznaniu skargi K. Ś. i W. Ś. (dalej: "Skarżący"/"Inwestor") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach (dalej: "Kolegium") z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy, uchylił zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną: wnioskiem z dnia 16 maja 2016 r. Skarżący wystąpili do Wójta Gminy [...] (dalej: "Wójt") o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie stacji kompleksowej obsługi samochodów wraz z wymianą ogumienia, magazynem części samochodowych oraz zapleczem handlowo- usługowym (pow. handlu poniżej 400 m²) i socjalno-administracyjnym wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu w zabudowie usługowej zlokalizowanej na terenie działki nr [...], obręb [...], gmina [...]. Decyzją z dnia [...] sierpnia 2016 r. Wójt ustalił warunki zabudowy dla tej inwestycji. Wskazał, że wyznaczenia granic obszaru analizowanego dokonano zgodnie z § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U z 2003 r. Nr 164, poz. 1588, dalej: " rozporządzenie") i wyznaczono w odległości większej niż 3-krotna szerokość frontu (front o długości 100 m) działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, którym wyznaczona została wschodnia granica działki o nr ew. [...], przylegająca do ulicy [...]. Obowiązującą linię nowej zabudowy na działce objętej wnioskiem wyznaczono jako przedłużenie linii istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich. Ponieważ działka nr [...] znajduje się na skrzyżowaniu ulicy [...] oraz ulicy [...], mając na uwadze kształtowanie ładu przestrzennego, nakazano wyznaczyć dwie linie zabudowy, które będą stanowiły "przedłużenie linii istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich", czyli działkach położonych wzdłuż ul. [...] i ul. [...]. W zakresie elewacji frontowej ustalono, że w analizowanym obszarze, dla działek graniczących z drogą krajową (ul. [...]), to właśnie droga krajowa wyznacza elewację frontową, opartą na percepcji większości przejeżdżających nią osób. Świadczą o tym m.in. elewacje budynków, które są ukierunkowane i reprezentacyjne właśnie od strony ul. [...]. Wobec powyższego ustalono, że dla budynków zlokalizowanych na działkach graniczących z drogą krajową, szerokość elewacji frontowej mierzy się wzdłuż osi ulicy [...], niezależnie od tego, z której strony odbywa się wjazd. Szerokość elewacji frontowej dla przedmiotowego budynku (czyli szerokość elewacji usytuowanej wzdłuż drogi krajowej) podano w przedziale wielkości od 9 m do 20 m. Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej (gminnej), którą stanowi działka nr [...], projektowane są 2 zjazdy na teren działki objęty inwestycją. Tym samym projektowana inwestycja spełnia łącznie warunki umożliwiające wydanie decyzji o warunkach zabudowy, określone w art. 61 ust.1-5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2016, poz. 778 ze zm., dalej: "u.p.z.p").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne