22.02.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2022 r., sygn. II GSK 1640/18

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia WSA (del.) Izabella Janson Protokolant Aleksandra Larkiewicz po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej F. P. Sp. z o.o. w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 marca 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 2285/17 w sprawie ze skargi Z. B. (M.) Sp. z o.o. w M. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2016 r., nr [...] w przedmiocie oddalenia wniosku o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy w części oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyrokiem z dnia 6 marca 2018 r., oddalił skargę Z. B. (M.) Sp. z o.o. w M. (obecnie F. P. Sp. z o.o. w M.) na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2016 r., w przedmiocie oddalenia wniosku o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy w części.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w dniu 8 maja 2015 r., skarżąca złożyła do Urzędu Patentowego RP wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia z dniem 4 kwietnia 2005 r. prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny "ł." o numerze [...] udzielonego na rzecz S. M. "M." z w G.. Znak ten przeznaczony został do oznaczania następujących towarów ujętych w klasach: 5, 29, 30 i 32: mleko w proszku oraz odżywki dla niemowląt na bazie mleka, mleko i produkty mleczne, napoje mleczne lub z przewagą mleka, w tym maślanka, zsiadłe mleko, jogurt i kefir, napoje mleczno-owocowe, masło i kremy maślane, śmietana, sery i twarogi, twarożki smakowe, desery mleczne, tofu, napoje mleczne na bazie czekolady, kakao i kawy, kleiki spożywcze na bazie mleka, lody, majonezy, napoje serwatkowe. Jako podstawę prawną swojego żądania wskazał art. 169 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 169 ust. 2, art. 172 i art. 255 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 1410 ze zm., dalej: p.w.p.), podnosząc, że uprawniona nie używała spornego znaku w odniesieniu do ww. we wniosku towarów w ciągu nieprzerwanego okresu pięciu lat. Podniosła również, że posiada interes prawny, gdyż uprawniona złożyła wniosek o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego skarżącej pt. "[...]." nr [...], w którym powołała się m.in. na sporny znak towarowy "ł." [...].

W odpowiedzi, S. M. "M." wniosła o oddalenie żądania, podnosząc, że w latach 2013-2015 towary oznaczane znakiem "ł." były sprzedawane w wielu sklepach sieciowych, na potwierdzenie czego załączył gazetki promocyjne oraz faktury sprzedaży VAT z okresu od maja 2014 r. do maja 2015 r. Wskazała również, że w dniu 12 czerwca 2013 r. podpisała umowę z P. P. L. K. s.j. w L., na podstawie której firma ta produkowała w latach 2013-2014 lody opatrzone spornym znakiem. Następnie porozumieniem z dnia 3 października 2014 r. uprawniona udzielił spółce K. licencji wyłącznej na używanie tego znaku w odniesieniu do lodów. Uprawniona wskazała również, że używa spornego znaku w różnych formach gramatycznych – ł., ł., ł..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne