Postanowienie NSA z dnia 19 lipca 2022 r., sygn. I GSK 2672/18

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Wegner (spr.) Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia del. WSA Jacek Czaja po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 lutego 2018 r., sygn. akt I SA/Bd 1032/17 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia [...] października 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania zakończonego decyzją ostateczną w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz podatku od towarów i usług postanawia: 1. uchylić zaskarżony wyrok; 2. odrzucić skargę; 3. zwrócić ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy na rzecz [...] 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu wpisu od skargi.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z 13 lutego 2018 r., I SA/Bd 1032/17 w sprawie ze skargi U. Sp. z o. o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z 10 października 2017 r. w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził zwrot kosztów postępowania.

Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy. W 2017 r. skarżąca wniosła o wznowienie postępowania zakończonego decyzją ostateczną Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z 30 września 2014 r., którą utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Toruniu z 9 lipca 2014 r. w przedmiocie określenia należności celnych oraz kwoty podatku od towarów i usług, należnych z tytułu importu tunerów telewizyjnych na podstawie zgłoszenia celnego z 29 grudnia 2011r. Organ ustalił, że strona w złożonym zgłoszeniu celnym dokonała błędnej taryfikacji towaru, przez co zastosowała niewłaściwą stawkę celną. Organ odmawiając wznowienia postępowania powołał się na fakt, że po wejściu w życie z dniem 1 maja 2016 r. unijnego kodeksu celnego - rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 269 z 10.10.2013 ze zm., dalej: u.k.c.), art. 240 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, ze zm., dalej: o.p.), nie ma zastosowania do postępowania w sprawach celnych, a przepisy u.k.c. nie przewidują instytucji wznowienia postępowania w sprawach celnych lub innej instytucji o adekwatnym charakterze. Organ wyjaśnił, że począwszy od daty wejścia w życie u.k.c. do postępowań w sprawach celnych zainicjowanych po tej dacie, należy stosować bezpośrednio przepisy u.k.c. realizujące materię proceduralną. Przepis art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004r. - Prawo celne (Dz. U. z 2016 r. poz. 1880, ze zm., dalej: Prawo celne), odsyłający do odpowiedniego stosowania niektórych przepisów o.p. ma jedynie charakter uzupełniający. W związku z tym wznowienie postępowania, o które wnioskuje spółka, przewidziane przepisem art. 240 § 1 o.p., stanowiące tryb nadzwyczajny, stosowany pod określonymi warunkami, do spraw zakończonych decyzją ostateczną, nie może mieć w niniejszej sprawie zastosowania do tej części decyzji Dyrektora Izby Celnej w Toruniu, która odnosi się do określenia kwoty długu celnego. Ordynacja podatkowa, ma jedynie charakter uzupełniający w stosunku do u.k.c., w związku z czym, jej przepisy znajdą zastosowanie jedynie w zakresie, w jakim odsyła do niej przepis art. 73 ustawy Prawo celne. Organ wyjaśnił, że ponieważ u.k.c., odmiennie niż wspólnotowy kodeks celny, obejmuje kompleksowo swym zakresem zasady postępowania organów celnych w stosunku do decyzji ostatecznych w sprawach celnych, a zatem reguluje tryby nadzwyczajne pozwalające wyeliminować z obrotu prawnego decyzje obarczone wadami, w innym trybie niż odwoławczy, do tych decyzji nie mogą mieć zastosowania tryby nadzwyczajne przewidziane w Ordynacji podatkowej. Z tego powodu ustawodawca krajowy nie zawarł w przepisie art. 73 ustawy Prawo celne odesłania do odpowiedniego stosowania art. 240 i następnych o.p.

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł na podstawie art. art. 145 § 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm., dalej: p.p.s.a.). Wyjaśnił, że w

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne