21.09.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 września 2018 r., sygn. II GSK 2749/16

Transport; Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Dorota Dąbek sędzia NSA Mirosław Trzecki sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 21 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 3 lutego 2016 r. sygn. akt II SA/Rz 841/15 w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. A. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 900 (dziewięćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 3 lutego 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę A. A. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego w Warszawie z dnia [...] maja 2015 r. w przedmiocie kary za przekroczenie czasu wykonywania transportu drogowego.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

W dniu [...] grudnia 2014 r. inspektorzy [...] Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego na drodze krajowej nr 77 przeprowadzili kontrolę drogową pojazdu marki Scania o nr rej. [...] wraz z naczepą marki Krone o nr rej. [...] kierowanego przez A. A. wykonującego zarobkowy krajowy przewóz drogowy. W następstwie stwierdzenia naruszeń [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego wszczął z urzędu postępowanie i decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r. nałożył na A. A. karę pieniężną w kwocie 1700 zł za przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerw.

Odwołanie od tej decyzji wniósł A. A.. Zarzucił m.in. zbyt pochopne przypisanie mu przedmiotowych naruszeń mimo, że odwołujący wobec nieodebrania przesyłki z informacją o wszczęciu postępowania i wezwaniem do przedstawienia dowodów świadczących o niezasadności nałożonej kary, został pozbawiony możliwości obrony. Przypisanie mu naruszeń polegających na przekroczeniu maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy nie uwzględniało tego, że nie miał on możliwości zorganizowania postoju we właściwym czasie w miejscach do tego przeznaczonych, bowiem przebywał trasę w nocy i z uwagi na przejazd z towarem nie mógł zatrzymywać się w lesie. To w jego ocenie uzasadniało przejazd bez przerwy. Na tą okoliczność opisał "tarczkę" tachografu, jednak okoliczność ta nie została uwzględniona przez organ przy wydawaniu decyzji, co stanowi o naruszeniu dyspozycji art. 77 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.; dalej: k.p.a.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne