Postanowienie NSA z dnia 14 grudnia 2018 r., sygn. I GZ 452/18
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Dariusz Dudra po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia F. S.A. w S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 sierpnia 2018 r. sygn. akt V SA/Wa 1084/18 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi F. S.A. w S. na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie określenia przypadającej do zwrotu kwoty dofinansowania z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 22 sierpnia 2018 r. sygn. akt V SA/Wa 1084/18, działając na podstawie art. 61 § 3 i § 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.; dalej: p.p.s.a.), odmówił skarżącej F. S.A. w S. wstrzymania wykonania decyzji Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia [...] kwietnia 2018 r. w przedmiocie określenia przypadającej do zwrotu kwoty dofinansowania.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W skardze został sformułowany wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. W uzasadnieniu wniosku strona stwierdziła, że wykonanie zaskarżonej decyzji i poprzedzającej ją decyzji organu I instancji przed rozpoznaniem skargi spowoduje zobowiązanie do uiszczenia wielomilionowej kwoty, znaczne zachwianie sytuacji finansowej spółki i zaburzenie jej dalszego, prawidłowego funkcjonowania. Podniosła, iż wdraża skompilowaną i innowacyjną na skalę światową przedsięwzięcie przez co zmuszona jest cały czas inwestować, aby rozwijać przedmiotową działalność. Wskazała również, że wskutek między innymi niezbędnych inwestycji związanych z wdrożoną, innowacyjną technologią, spółka poniosła stratę netto w kwocie - 13.103.875,61 zł. (dane za IV kwartał 2017 r. dane z Raportu). Spółka podniosła, iż dokonała emisji obligacji, a środki pozyskane z tej emisji mają służyć zakończeniu procesu inwestycyjnego oraz wykupu wyemitowanych obligacji. Podkreśliła, że wszczęcie postępowania egzekucyjnego względem spółki, w celu wyegzekwowania obowiązków orzeczonych zaskarżoną decyzją i decyzją PARP, i konieczność "wyjęcia" ze spółki istotnego składnika majątkowego, który służy do prowadzenia bieżącej działalności, może skutkować utratą jej płynności finansowej (zwłaszcza w świetle wskazanych wyżej wyników finansowych zawartych w Raporcie) i spowodować zaprzestanie dalszych inwestycji w nowouruchomioną instalację. Podniosła, że w związku z emisją obligacji i powstałymi na jej podstawie zobowiązaniami, wszczęcie postępowania egzekucyjnego względem spółki może doprowadzić również do postawienia innych zobowiązań spółki w stan natychmiastowej wymagalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty