Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2016 r., sygn. II GSK 1237/15
Transport; Kara administracyjna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędzia del. WSA Bartłomiej Adamczak Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych A. Spółki z o.o. w K., Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 stycznia 2015 r. sygn. akt II SA/Gl 924/14 w sprawie ze skargi A. Spółki z o.o. w K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną A. Spółki z o.o. w K.; 2. uchyla zaskarżony wyrok; 3. oddala skargę; 4. zasądza od A. Spółki z o.o. w K. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 2.775 (dwa tysiące siedemset siedemdziesiąt pięć) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 22 stycznia 2015 r., sygn. akt II SA/Gl 924/14, po rozpoznaniu skargi A. Sp. z o.o. w K., uchylił decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.
Sąd pierwszej instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:
Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Katowicach (dalej: także WITD) decyzją z [...] września 2013 r., na podstawie art. 92 a ust. 1 i 3 oraz art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 poz. 1414 ze zm. - dalej u.t.d.) oraz zgodnie z ustaleniami protokołu kontroli z [...] czerwca 2013 r. (nr [...]) uznając, że łączna kara wynosi 38.200 złotych, stosując art. 92a ust. 3 pkt 3 u.t.d., nałożył ma skarżącą karę pieniężną w wysokości 25.000 złotych. Ponadto na podstawie art. 105 k.p.a. umorzył postępowanie administracyjne w przedmiocie: przekroczenia maksymalnego dziennego okresu prowadzenia pojazdu, przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy, skrócenia dziennego czasu odpoczynku, skrócenia tygodniowego czasu odpoczynku, nierejestrowania za pomocą urządzenia rejestrującego lub cyfrowego urządzenia rejestrującego na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty