19.06.2013 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 19 czerwca 2013 r., sygn. I FZ 287/13

Przywrócenie terminu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA: Sylwester Marciniak po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia G.S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 kwietnia 2013 r., sygn. akt III SA/Gl 514/13 odmawiające przywrócenia terminu do złożenia skargi G.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 27 listopada 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

1. Postanowieniem z dnia 16 kwietnia 2013 r., sygn. akt III SA/Gl 514/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi G.S. (dalej: "skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 27 listopada 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. W uzasadnieniu sąd I instancji wskazał, że w datowanej na dzień 14 stycznia 2013 r. skardze na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 27 listopada 2012 r. zawarty został wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik skarżącej powołał się na wadliwość doręczenia mu przesyłki. Zakwestionował jej odebranie przez upoważnionego przezeń pełnomocnika pocztowego, D.J. podnosząc, że pełnomocnik pocztowy nie potwierdził daty odbioru, nadto na zwrotnym potwierdzeniu odbioru brak jest podpisu osoby doręczającej. Zwrócił także uwagę, że dzień ten był zarazem dniem powtórnego awizowania przesyłki, co czyni doręczenie pełnomocnikowi pocztowemu tym bardziej niemożliwym.

Sąd I instancji podniósł, że zgodnie art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., dalej: "P.p.s.a.") czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Zgodnie z 86 § 1 P.p.s.a. jeżeli strona nie dokonała czynności w postępowaniu sądowym w terminie bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi o przywróceniu terminu; postanowienie to może zapaść na posiedzeniu niejawnym. Stosownie natomiast do art. 87 § 1 i 4 P.p.s.a. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana w terminie siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu; równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie. Art. 88 P.p.s.a. stanowi natomiast, że wniosek spóźniony lub niedopuszczalny z mocy ustawy sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne