Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2008 r., sygn. I OSK 10/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec (spr.) Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska Sędzia WSA del. Ewa Kwiecińska Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 lipca 2007 r. sygn. akt I SA/Wa 482/07 w sprawie ze skargi J. W. na decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 31 lipca 2007 r., sygn. akt I SA/Wa 482/07, oddalił skargę J. W. na decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] lutego 2007 r., nr [...], w przedmiocie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Na wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Wojewoda Dolnośląski pismem z dnia 24 sierpnia 2006 r. zawiadomił strony, iż zostało wszczęte postępowanie wywłaszczeniowe w stosunku do nieruchomości położonej na terenie gminy N., obręb W. , oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] o pow. 0,8000 ha, stanowiącej własność J. W., która zgodnie z decyzją Wojewody Jeleniogórskiego z dnia [...] marca 1998 r., nr [...] o ustaleniu lokalizacji drogi w brzmieniu nadanym decyzją Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] sierpnia 1998 r., nr [...], została przeznaczona pod budowę autostrady płatnej A-4 na odcinku Zgorzelec - Krzyżowa w województwie jeleniogórskim.
Następnie Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad wnioskiem z dnia 27 września 2006 r. zwrócił się do Wojewody Dolnośląskiego o wydanie w trybie art. 17 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych (Dz.U. Nr 80, poz. 721 ze zm.) - decyzji zezwalającej na niezwłoczne zajęcie nieruchomości i o nadanie tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Wskazał, że brak dostępu do przedmiotowej nieruchomości powstrzymuje rozpoczęcie i prowadzenie robót. Podkreślił, iż w takiej sytuacji Skarb Państwa może być narażony na niepowetowane straty obciążające budżet, a to mogłoby skutkować utratą środków z funduszy pomocowych Unii Europejskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty