17.01.2023

Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2023 r., sygn. II OSK 2352/22

Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Siegień (spr.), Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz, Sędzia WSA (del.) Mirosław Gdesz, Protokolant starszy asystent sędziego Izabela Kucharczyk-Szczerba, po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. G. i A. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 5 lipca 2022 r. sygn. akt II SA/Rz 251/22 w sprawie ze skargi M. G. i A. G. na decyzję Wojewody [...] z dnia 31 grudnia 2021 r. nr I-III.7821.18.2020 w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 lipca 2022 r., sygn. akt II SA/Rz 251/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę M. G. i A. G. na decyzję Wojewody [...] z dnia 31 grudnia 2021 r. w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Zaskarżoną decyzją Wojewoda [...], po rozpatrzeniu odwołania M. G. i A. G. (dalej: skarżący) od decyzji Starosty [...] z dnia [...] listopada 2020 udzielającej zezwolenia na realizację inwestycji drogowej pn.: "Budowa drogi gminnej pomiędzy ul. R. i ul. G. w N. wraz z budową oświetlenia drogowego", uchylił załącznik nr 1 do ww. decyzji poprzez ustalenie w miejsce uchylonego załącznika nowego załącznika stanowiącego mapę przedstawiającą proponowany przebieg drogi wraz z zaznaczeniem terenu niezbędnego dla obiektów budowlanych oraz istniejące uzbrojenie terenu oraz uchylił decyzję Starosty [...] z dnia [...] listopada 2020 r. w częściach wskazanych w zaskarżonej decyzji, a pozostałym zakresie utrzymał ją w mocy. W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ odwoławczy, dokonując powyższych rozstrzygnięć, uznał, że nie naruszają one zasady dwuinstancyjności postępowania, gdyż stanowią w istocie skorygowanie dostrzeżonych nieprawidłowości, bez zmiany przyjętych rozwiązań projektowych. Organ odwoławczy wyjaśnił, że inwestor spełnił wszystkie wymogi nałożone ustawą z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1474, ze zm.), dalej: "specustawa drogowa".

Odnosząc się do zarzutów odwołania, Wojewoda wskazał, że specustawa drogowa, na podstawie której wydawana jest decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a która ma służyć poprawie bezpieczeństwa i komfortu jej użytkowników, także samych właścicieli działek przy niej położonych, ma na celu zachowanie proporcji między interesem publicznym inwestora — właściwego zarządcy drogi, a ingerencją w sferę praw i wolności właścicieli nieruchomości przez które przebiegać ma dana inwestycja. Niewątpliwie jednak interes publiczny niejednokrotnie ma znacznie większe znaczenie niż interes pojedynczej jednostki i właściciel danej nieruchomości może dochodzić swoich praw na etapie kolejnego postępowania, tj. postępowania odszkodowawczego. Odnośnie zarzutu dotyczącego przebiegu inwestycji przez miejsce instalacji zbiornika na ścieki, którego usunięcie uniemożliwi całkowicie użytkowanie domu Wojewoda wskazał, że analiza projektu budowlanego, w tym rysunku projektu zagospodarowania terenu oraz opisu technicznego pozwala stwierdzić, że przewidziano likwidację istniejącego zbiornika na ścieki sanitarne usytuowanego na działce nr ewid. [...] (po podziale na działce drogowej nr ewid. [...]) oraz podłączenie do istniejącej kanalizacji sanitarnej. Wojewoda wskazał również, że z analizy rysunku projektu zagospodarowania terenu wynika, iż na działkę nr [...] został zaprojektowany zjazd indywidualny o szerokości 4,5 m z drogi publicznej. Żądanie nabycia części nieruchomości, w warunkach określonych w art. 13 specustawy drogowej, nie jest elementem administracyjnego postępowania wywłaszczeniowego i nie podlega załatwieniu w drodze decyzji administracyjnej, skoro roszczenie o wykup całej nieruchomości ma charakter cywilnoprawny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp