Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. I OSK 1892/22
Ocena operatów szacunkowych dotyczących ustalenia odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości ma charakter ograniczony do kwestii formalno-prawnych i nie może obejmować merytorycznej weryfikacji zakładającej posiadanie specjalistycznej wiedzy, chyba że operat zostanie zanegowany przez właściwą organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych na mocy art. 157 ust. 1 i 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Sąd administracyjny nie dokonuje samodzielnej weryfikacji merytorycznej operatu szacunkowego pod kątem wiadomości specjalnych, a ewentualne niezgodności w zakresie wyboru metody wyceny czy nieruchomości porównawczych muszą zostać zbadane w drodze weryfikacji przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka sędzia del. WSA Joanna Skiba (spr.) po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 stycznia 2022 r. sygn. akt I SA/Wa 667/21 w sprawie ze skargi E. P. na decyzję Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 11 lutego 2021 r. nr DLI-V.7615.294.2020.MD w przedmiocie ustalenia odszkodowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 12 stycznia 2022r. sygn. akt I SA/Wa 667/21, oddalił skargę E. P. na decyzję Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 11 lutego 2021 r. nr DLI-V.7615.294.2020.MD w przedmiocie ustalenia odszkodowania.
Sąd I instancji stwierdził, że sporządzony operat szacunkowy uwzględnia cel wyceny, rodzaj i położenie nieruchomości, przeznaczenie, stan nieruchomości oraz dostępne dane o cenach, dochodach i cechach nieruchomości podobnych, czym wypełnia dyspozycję art. 154 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 65, dalej "u.g.n.") Sąd także nie znalazł podstaw do kwestionowania ustaleń rzeczoznawcy majątkowego, zawartych w przedłożonym operacie szacunkowym. Operat ten został sporządzony i podpisany przez uprawnioną do tego osobę, nie zawiera oczywistych pomyłek ani istotnych braków czy niejasności. Podnoszone zatem w skardze zarzuty co do braku rzetelności czy fachowości operatu szacunkowego, który stał się podstawą wyliczeń należnego skarżącej odszkodowania, okazały się nieuzasadnionymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty