Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2008 r., sygn. II FSK 346/07
pomimo braku jednoznacznych zapisów ustawowych w sprawach ulg i zwolnień uznaniowych udzielanych na podstawie art. 67 o.p., nie można odrzucić tezy, iż ciężar udowodnienia okoliczności, na które powołuje się wnioskodawca w swoim wniosku, powinien także spoczywać na samym zainteresowanym. Wnioskodawca bowiem, wskazując na przeszkody w zakresie możliwości uiszczenia podatku, najczęściej sam dysponuje odpowiednimi dowodami, mogącymi potwierdzić określone fakty. Również ze względów fiskalnych (ponoszonych kosztów przez administrację) nie ma powodów, aby ciężar udowodnienia, tzn. potwierdzenia, czy zaprzeczenia sytuacji opisywanej przez wnioskodawcę, musiał obciążać wyłącznie organy podatkowe.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Borkowski, Sędziowie: NSA Jacek Brolik, WSA del. Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. B. v. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 1 lutego 2006 r. sygn. akt I SA/Gd 1102/03 w sprawie ze skargi I. B. v. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 7 sierpnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości z tytułu I i II raty podatku rolnego za 1999 r. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 1 lutego 2006 r., sygn. akt I SA/Gd 1102/03, oddalił skargę I.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 7 sierpnia 2003 r., nr (...), w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości z tytułu I i II raty podatku rolnego za 1999 r. Podstawą prawną powyższego orzeczenia Sądu I instancji był art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.), określanej dalej p.p.s.a.
Z ustaleń stanu faktycznego podanego w zaskarżonym wyroku wynika, że Wójt Gminy C. decyzją z dnia 9 czerwca 2003 r. odmówił I.B. umorzenia I i II raty zaległości z tytułu podatku rolnego za 1999 r. W uzasadnieniu podano, że przedstawione przez podatniczkę argumenty nie mogą stanowić dostatecznej przesłanki do zastosowania żądanej ulgi podatkowej, albowiem istotnym elementem przy podejmowaniu decyzji o umorzeniu zaległości podatkowej jest określenie stanu majątkowego i dochodów podatnika. I.B. pomimo wielokrotnych wezwań organu podatkowego pierwszej instancji nie przedstawiła stanu majątkowego swego i rodziny, nie przedłożyła również zestawienia osiągniętych w 1999 r. dochodów ze sprzedaży zboża.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty