Porada aktualna na dzień 29-03-2024 *

*Od 4 czerwca 2022 r. pierwsze wpłaty oblicza się i pobiera się od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po powstaniu stosunku prawnego wynikającego z umowy o prowadzenie PPK. Pierwsze wpłaty są dokonywane w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane.

09.07.2021 Podatki Ubezpieczenia

Jak rozliczyć wpłaty na PPK pobrane z wynagrodzenia przysługującego byłemu pracownikowi

PROBLEM

Pobraliśmy wpłatę na PPK od wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po ustaniu jego zatrudnienia i naliczyliśmy wpłatę należną od pracodawcy. Pracownik nie otrzyma już żadnych świadczeń, z których będziemy mogli odliczyć podatek od wpłaty pracodawcy na PPK. Jak w tej sytuacji ją opodatkować?

RADA

W przypadku wpłaty do PPK kwot finansowanych przez pracodawcę po ustaniu zatrudnienia zazwyczaj nie ma możliwości pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji wartość przychodu ze stosunku pracy z tytułu wpłaty do PPK finansowanej przez pracodawcę należy wykazać w informacji PIT-11. Pracownik na podstawie otrzymanego PIT-11 jest obowiązany uwzględnić ten przychód w swoim rocznym zeznaniu podatkowym i od sumy uzyskanych w danym roku podatkowym dochodów zapłacić należny podatek dochodowy od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne