Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2007 r., sygn. II OSK 219/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Tadeusz Geremek Sędzia NSA Bożena Walentynowicz Protokolant Anna Wieczorek po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2007r., na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Miejskiej w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 listopada 2006 r. sygn. akt II SA/Gd 944/05 w sprawie ze skargi Prokuratora Okręgowego w S. na uchwałę Rady Miejskiej w S. z dnia [...] kwietnia 2002 r. nr [...] w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Gmina Miejska w S. wniosła skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 listopada 2006 r. sygn. II SA/Gd 944/05, stwierdzającego nieważność uchwały nr XLIV/557/02 Rady Miejskiej w S. z dnia 24 kwietnia 2002 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego plany zagospodarowania przestrzennego zabudowy usługowo-mieszkaniowej "[...]" w rejonie ulic S. i L. w S. Do wydania tego wyroku doszło w następującym stanie faktycznym:
Wymienioną wyżej uchwałą Rada Miejska w S. uchwaliła zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic S. i L. w S., określając ją jako "miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego S.". W dniu 29 lipca 2005 r. Prokurator Okręgowy w S., po uprzednim wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na uchwałę Rady Miejskiej w S. z dnia 24 kwietnia 2002 r. nr XLIV/557/02 w przedmiocie uchwalenia (wyżej podanej) zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Żądając stwierdzenia nieważności zaskarżonej uchwały prokurator zarzucił, że została ona podjęta z naruszeniem prawa, a w szczególności art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym oraz art. 8 ust 1 tej ustawy w związku z § 8 ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 13 grudnia 2001 r. w sprawie dokumentów stosowanych w pracach planistycznych oraz wymaganych przy ustalaniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu poprzez niezawarcie w części tekstowej planu w § 1 pkt 3 uchwały dotyczącej przedmiotu ustaleń zmiany dotychczasowego planu oraz § 5 pkt 1 i 2 uchwały ustalającej zasady zagospodarowania i zabudowy terenu postanowień o przeznaczeniu terenu pod budowę obiektu handlowego o powierzchni sprzedażowej powyżej 2000 m2 i odesłanie w tym zakresie do oznaczeń zawartych w rysunku planu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty