Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2007 r., sygn. II OSK 1634/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz del. sędzia WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz ( spr. ) Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 maja 2006 r. sygn. akt II SA/Kr 2575/02 w sprawie ze skargi J. M. i C. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie, 2. zasądza solidarnie od J. i C. M. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. kwotę 430 (słownie: czterysta trzydzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 22 maja 2006 r. sygn. akt II SA/Kr 2575/02, po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. i C. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji oraz zasądził od organu odwoławczego na rzecz J. M. 10 zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że Burmistrz Miasta i Gminy B., po rozpatrzeniu wniosku inwestora U. K., decyzją z dnia [...] ustalił warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na rozbudowie i nadbudowie ganku oraz nadbudowie o poddasze nieużytkowe istniejącego budynku mieszkalno-pensjonatowego na działce nr [...] położonej w B. przy ul. [...].
W decyzji zawierającej 4 punkty organ stwierdził m.in., że działka położona jest na terenie oznaczonym symbolem planu B 17 MP, dla którego przewidziano: teren zabudowy mieszkalno-pensjonatowej z dopuszczeniem zabudowy jednorodzinnej w wysokości 2-3 kondygnacje. Przedmiotowa działka znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej oraz w obszarze chronionym uzdrowiska. Do ustaleń szczegółowych zastosowanie mają postanowienia ogólne zawarte w punkcie 2.3.11 planu miejscowego, które stanowią, że jeżeli szczegółowe ustalenia realizacyjne nie stanowią inaczej - odległość zabudowy mieszkaniowej od krawędzi jezdni - nie mniejsza niż 8 m. W zakresie warunków wynikających z przepisów szczególnych uzyskano wymagane uzgodnienia i opinie. Podłączenie niezbędnych instalacji nastąpi z istniejącego budynku. W zakresie ochrony osób trzecich organ wskazał, że inwestycję należy zaprojektować z zachowaniem przepisów i odległości wynikających z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych z dnia 14 grudnia 1994 r..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty