Wyrok NSA z dnia 12 lutego 2010 r., sygn. II OSK 320/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska Sędzia NSA Alicja Plucińska - Filipowicz /spr./ Sędzia del. NSA Anna Żak Protokolant asystent sędziego Konrad Młynkiewicz po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. K. i K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 października 2008 r. sygn. akt II SA/Kr 627/08 w sprawie ze skargi W. K. i K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
II OSK 320/09 U z a s a d n i e n i e
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 29 października 2008 r. sygn akt II SA/Kr 627/08 po rozpoznaniu skargi W. K. i K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia [...] maja 2008 r. utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza B. z dnia [...] marca 2008 r. o umorzeniu postępowania z wniosku H. K. o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla budowy stacji paliw płynnych z zapleczem - oddalił skargę. W uzasadnieniu wyroku podano, iż organy obu instancji orzekające w sprawie administracyjnej miały na uwadze następujący stan sprawy:
Wniosek wszczynający postępowanie w sprawie złożono w czasie obowiązywania ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym, zaś decyzja wydana w czasie obowiązywania tej ustawy z dnia 23 października 2000 r. decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie została usunięta z obrotu prawnego w wyniku stwierdzenia jej nieważności. Stosownie do art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym do spraw wszczętych i nie zakończonych decyzją ostateczną stosuje się przepisy dotychczasowe. Zgodnie z art. 87 ust. 3 tej ustawy obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalone przed dniem 1 stycznia 1995 r. zachowują moc do czasu uchwalenia nowych planów, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2003 r. a zatem plany, które obowiązywały z mocy art. 67 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym utraciły moc najpóźniej z dniem 31 grudnia 2003 r. W niniejszej sprawie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony został uchwałą Nr XXXV/344/05 Rady Miejskiej w Bochni z dnia 12 sierpnia 2005 r., zatem już po uchyleniu poprzednio obowiązującej ustawy. Skoro zatem dla terenu objętego wnioskiem obowiązuje nowy plan zagospodarowania przestrzennego, to pomimo tego, że w świetle art. 85 ust. 1 ustawy z 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym postępowanie powinno się toczyć z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r., nie jest możliwe wydanie decyzji o warunkach zabudowy na podstawie planu uchwalonego po dacie uchylenia poprzednio obowiązującej ustawy, gdyż godziłoby to w zasadę nie działania prawa wstecz. W dacie złożenia wniosku obowiązywały inne ustalenia miejscowego planu, obecnie obowiązujący plan nie może wywoływać skutków w zakresie rozpatrzenia wniosku złożonego w czasie obowiązywania poprzedniej ustawy. Ponadto w sytuacji, gdy dla danego terenu obowiązują ustalenia miejscowego planu to tym samym brak jest podstaw do wydania decyzji o warunkach zabudowy, wydawanej wówczas, gdy brak jest planu miejscowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty