20.03.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 20 marca 2007 r., sygn. II GSK 341/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal, Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska (spr.), Andrzej Kuba, Protokolant Beata Kołosowska, po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Telewizji Polskiej S.A. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 lutego 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1095/05 w sprawie ze skargi Telewizji Polskiej S.A. w Warszawie na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 2005 r., nr [...] w przedmiocie oddalenia wniosku o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Telewizji Polskiej S.A. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia 1 lutego 2005 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że decyzją z dnia 10 grudnia 2002 r. Urząd Patentowy RP udzielił telewizji TVN spółka z o.o. prawa ochronnego na znak towarowy "tvn Fakty " w klasach wg klasyfikacji nicejskiej 3,9,25,28,35,38,41 i 42 za numerem R-141161. Od decyzji wniosła sprzeciw Telewizja Polska S.A., legitymująca się prawem ochronnym do zarejestrowanego z pierwszeństwem od 3 marca 1997 r. za numerem R-113033 znaku słowno-graficzno-dźwiękowego "Fakty". W sprzeciwie zarzucono, że rejestracja znaku "tvn Fakty " nastąpiła z naruszeniem art.8 pkt 1 i 2 oraz art. 9 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r o znakach towarowych / Dz.U. Nr 5, poz.17, z e zm./, zwanej dalej ustawą o znakach towarowych. Decyzją z dnia 1 lutego 2005 r. Urząd Patentowy RP oddalił wniosek o unieważnienie prawa ochronnego.

Oceniając zgodność z prawem tej decyzji, na skutek skargi wniesionej przez Telewizję Polską, Sąd I instancji uznał, że rozstrzygnięcie organu jest prawidłowe i nie narusza prawa. Urząd Patentowy prawidłowo zauważył identyczność towarów "FAKTY" i "tvn FAKTY" i przyjął oczywistą tezę, że samo podobieństwo towarów nie skutkuje podobieństwem znaków. Zdaniem Sądu ani podnoszone przez skarżącą podobieństwo fonetyczne obu znaków, ani podobieństwo graficzne, ani podobny układ koncepcyjny nie podważają prawidłowości wniosku organu, że niebezpieczeństwo pomyłki jest wykluczone. Jeżeli bowiem chodzi o programy telewizyjne zagrożenie konfuzji nie występuje, wobec specyficznego sposobu ich wyboru, polegającego na konieczności uprzedniego wyboru kanału telewizyjnego, na którym nadawany jest oznaczony znakiem towarowym program informacyjny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne