Wyrok NSA z dnia 12 maja 2000 r., sygn. I SA/Kr 856/98
Art. 107 Kodeksu postępowania administracyjnego określa podstawowe części składowe, jakie powinna decyzja zawierać. Do tych części ustawodawca zalicza między innymi uzasadnienie faktyczne i prawne. Uzasadnienie zatem stanowi integralną cześć decyzji i jego zadaniem jest wyjaśnienie rozstrzygnięcia, stanowiącego dyspozytywną część decyzji.
UZASADNIENIE
W dniu 30 grudnia 1997 r. Urząd Skarbowy w O. wydał decyzję skierowaną do Zbigniewa B., zwanego dalej skarżącym, orzekającą o odprowadzeniu do budżetu państwa kwoty 20.330,37 zł stanowiącej 150 procent kwoty nienależnej uzyskanej ze sprzedaży oleju napędowego i etyliny 94 "w związku z przekroczeniem maksymalnego wskaźnika wzrostu cen umownych".
Powyższa decyzja była wynikiem kontroli przeprowadzonej w należącej do skarżącego Stacji Paliw w K., w której w okresie od 30 czerwca 1996 r. do dnia 31 grudnia 1996 r. pobierana była cena za sprzedawane paliwo przekraczająca dopuszczalny poziom określony maksymalnymi wskaźnikami wzrostu cen, co - zdaniem organu podatkowego - stanowiło naruszenie par. 1 ust. 1 pkt 1 i 3 w związku z ust. 2 pkt 1 i 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 8 października 1996 r. w sprawie wprowadzenia okresowych maksymalnych wskaźników wzrostu cen umownych paliw silnikowych produkcji krajowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty