Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – jak skorzystać z nowej ulgi
Od 1 listopada 2024 r. niektórzy płatnicy składek prowadzący działalność gospodarczą, w tym wspólnicy spółki cywilnej, będą mogli skorzystać z nowego zwolnienia w opłacaniu składek w ramach pomocy de minimis. Ten rodzaj ulgi obejmie tylko własne zobowiązania przedsiębiorcy wobec ZUS z tytułu obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, a także dobrowolne chorobowe oraz FP i FS za jeden wybrany przez niego miesiąc kalendarzowy w danym roku. Składki te opłaci za płatnika budżet państwa. Jednocześnie w ten sposób sfinansowane składki powiększą kapitał na przyszłą emeryturę przedsiębiorcy. Skorzystanie ze zwolnienia nie wpłynie na sposób prowadzenia działalności w miesiącu objętym omawianą ulgą.
W okresie objęcia uprawnionego przedsiębiorcy nowym zwolnieniem składkowym nie zmieniają się zasady uzyskiwania przychodów z działalności ani ich opodatkowania, jak również podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w tym czasie. Nie jest to okres zawieszenia prowadzenia działalności, choć w tym okresie przedsiębiorca nie opłaca obowiązkowych składek.
Kto jest uprawniony do wakacji składkowych
Uprawnionymi do zwolnienia w opłacaniu składek są:
osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, zarejestrowaną w CEIDG, z wyjątkiem osób korzystających z ulgi na start na podstawie art. 18 ustawy – Prawo przedsiębiorców,
wspólnicy spółki cywilnej opłacający składki na własne ubezpieczenia (art. 17a ust. 1 i ust. 3 ustawy systemowej w brzmieniu obowiązującym od 1 listopada 2024 r.)
– objęci obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi i dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Jest to katalog zamknięty. To oznacza, że pozostałe osoby uważane przez ustawę systemową za prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą nie są uprawnione do zwolnienia składkowego. Są to m.in. twórca i artysta, osoba prowadząca działalność w zakresie wolnego zawodu, wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólnicy spółki jawnej, komandytowej czy partnerskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty