Wyrok NSA z dnia 27 października 1992 r., sygn. SA/Wr 959/92
Gdy jako podmiot przywileju podatkowego występuje spółka cywilna osób fizycznych, przywilej ten ma charakter niepodzielny i przysługuje wszystkim wspólnikom łącznie.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Ryszarda K. na decyzję Izby Skarbowej w J.G. z dnia 14 maja 1992 r. w przedmiocie stwierdzenia utraty prawa do zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 1 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Urzędu Skarbowego w L., a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Izby Skarbowej w J. G. kwotę złotych pięćdziesiąt tysięcy tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącego.
UZASADNIENIE
Urząd Skarbowy w L. decyzją z dnia 16 marca 1992 r. /nr US/86/72/91/ stwierdził utratę prawa do zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego z tytułu nowo uruchomionej działalności gospodarczej, przyznanego na okres od dnia 1 czerwca 1990 r. do dnia 31 maja 1992 r. Ryszardowi K. i Ryszardowi M., prowadzącym w ramach umowy spółki działalność handlową i gastronomiczną. Ustalono, że zwolnienie nie może być utrzymane wobec wystąpienia Ryszarda K. ze spółki z dniem 22 września 199l r. Na podstawie par. 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 maja 1990 r. w sprawie zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności gospodarczej /Dz.U. nr 35 poz. 203 ze zm./ Ryszard K. utracił prawo do zwolnienia od podatków za cały okres prowadzenia działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty