Wyrok NSA z dnia 8 lipca 1998 r., sygn. III SA 1686/97

1. Przy zawieraniu umów o pracę między spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a wspólnikiem będącym członkiem zarządu wykluczyć należy możliwość kontynuacji reprezentowania spółki przez dotychczasowego pełnomocnika, jeżeli na skutek zmian w składzie spółki jedynymi wspólnikami i jednocześnie członkami zarządu pozostali wspomniany pełnomocnik i jego małżonek.

2. Nie zostanie zrealizowana typowa dla stosunku pracy zasada podporządkowania pracownika zakładowi pracy, jeżeli zakład pracy reprezentuje pełnomocnik ustanowiony przez małżonka wspólnika, który chce być pracownikiem.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ skargę Przedsiębiorstwa Handlowego "H." spółki z o.o. w Ł. na decyzję Izby Skarbowej w (...) z dnia 12 września 1997 r. w przedmiocie wymiaru podatku dochodowego od osób prawnych za 1995 r.


UZASADNIENIE

W toku kontroli prawidłowości rozliczeń spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - Przedsiębiorstwa Handlowego "H." w Ł. - z budżetem za 1995 r. inspektor kontroli skarbowej zakwestionował zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń wypłaconych dwóm i jedynym członkom zarządu, będącym małżeństwem i jednocześnie jedynymi wspólnikami. Powołał się przy tym na art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 1993 nr 106 poz. 482 ze zm./, stanowiący, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków ponoszonych na rzecz udziałowców nie będących pracownikami /z wyjątkiem wynagrodzeń z tytułu funkcji pełnionych w organach osoby prawnej/. Wspólnicy - Danuta Urszula Ch. oraz Jan Ch. - mieli wprawdzie zawarte ze spółką umowy o pracę, jednakże inspektor kontroli skarbowej zakwestionował ich ważność. Zgodnie bowiem z art. 203 kodeksu handlowego w umowach między spółką a członkami zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnicy powołani uchwałą wspólników. W 1992 r., kiedy w skład spółki wchodziły 4 osoby /oprócz małżonków Ch. małżonkowie R./, wspólnicy podjęli uchwałę, w której ustanowili Danutę Urszulę Ch. pełnomocnikiem do zawierania umów o pracę z członkami zarządu. Tymczasem dnia 1 marca 1993 r. umowę o pracę z Janem Ch., ówczesnym wiceprezesem zarządu, podpisał Bogdan R., wówczas prezes zarządu. W okresie późniejszym trzykrotnie zmieniano umowę o pracę w zakresie wynagrodzenia, a mianowicie 1 lutego 1994 r., 1 sierpnia 1994 r. i 1 lutego 1995 r. Wszystkie pisma w imieniu spółki podpisała Danuta Urszula Ch. Z kolei dnia 1 marca 1995 r. spółka zawarła umowę o pracę z Danutą Urszulą Ch., zatrudniając ją na stanowisku samodzielnego referenta ekonomicznego. Umowę w imieniu spółki podpisał Jan Ch.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne