Jaki wpływ na ustalanie podstawy wymiaru zasiłków ma zmiana regulaminu wynagradzania
Zmiana zasad przyznawania pracownikom różnych składników wynagrodzenia może spowodować obowiązek ustalenia nowej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych lub przeliczenia już ustalonej podstawy w trakcie pobierania zasiłku czy wynagrodzenia chorobowego. Od 1 stycznia 2017 r. pracodawcy zatrudniający mniej niż 50 pracowników mogą zrezygnować z tworzenia regulaminu wynagradzania. Jeśli tak zrobią, wpłynie to również na podstawę wymiaru świadczeń chorobowych.
Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych dla pracownika stanowi, co do zasady, przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała ta niezdolność, lub pełnych miesięcy kalendarzowych, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu (art. 36 ust. 1-2 ustawy zasiłkowej).
Nowy składnik wynagrodzenia w regulaminie wynagradzania
Wprowadzenie do regulaminu nowego składnika wynagrodzenia (np. premii, dodatków), pomniejszanego za czas niezdolności do pracy, nie powoduje ustalenia nowej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych ani jej przeliczenia, jeżeli wprowadzenie tego składnika nastąpiło w miesiącu niezdolności pracownika do pracy. Wynika to z faktu, że składnik ten nie był wypłacany pracownikowi w miesiącach poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy.
Nowy składnik wynagrodzenia będzie mieć wpływ na wysokość podstawy wymiaru zasiłku tylko wówczas, gdy jego wprowadzenie miało miejsce w miesiącach poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy lub gdy będzie konieczne ustalenie nowej podstawy wymiaru (art. 40 i 43 ustawy zasiłkowej), tj. w przypadku:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty