Kiedy przedawniają się majątkowe roszczenia ze stosunku pracy

Roszczenia ze stosunku pracy, co do zasady, przedawniają się po upływie 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne. Przedawnienie roszczenia powoduje, że wprawdzie nie można mówić o jego wygaśnięciu, ale jego skuteczne dochodzenie zarówno przez pracownika, jak i przez pracodawcę może być bardzo utrudnione, a nawet niemożliwe.

Istnienie roszczeń przedawnionych ma na celu ograniczenie możliwości dochodzenia ich po dłuższym czasie. Jest to niezbędne z punktu widzenia pewności stron stosunku pracy, że wszelkie rozliczenia między nimi uległy zakończeniu, a sprawy z tym związane nie wrócą po dowolnie długim okresie od zakończenia stosunku pracy.

Mówiąc o roszczeniach ze stosunku pracy, należy mieć na względzie każde roszczenie, którego źródłem jest stosunek pracy (umowa o pracę, powołanie, wybór, mianowanie lub spółdzielcza umowa o pracę) (art. 2 Kodeksu pracy). Pracownik lub pracodawca występujący z powództwem, którego przedmiotem będzie przedawnione roszczenie, powinien liczyć się z możliwością oddalenia powództwa przez sąd.

Należy pamiętać, że przedawnieniu ulegają roszczenia ze stosunku pracy o charakterze zarówno majątkowym, np. o wypłatę ekwiwalentu urlopowego, jak i niemajątkowym, np. o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Niezależnie od tego podziału przedmiotem przeważającej części roszczeń ze stosunku pracy jest w szerokim rozumieniu wynagrodzenie za pracę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne